رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

باغستان سنتی قزوین حافظ هویت فرهنگی و تاریخی شهر است


25 خرداد, 1396 - 13:26 -- عابدی
استاندار قزوین:

باغستان سنتی قزوین حافظ هویت فرهنگی و تاریخی شهر است

استاندار قزوین گفت : باغستان سنتی قزوین هویت و ماهیت فرهنگی و تاریخی شهر را همواره در هزاران سال حفظ کرده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"فریدون همتی" استاندار قزوین در جلسه ستاد ساماندهی باغستانهای شهر قزوین اظهار داشت: به محض توافق باغداران با همسایگان خود و اعلام نظر قطعی آنها مسیر دسترسی راه شوسه بر اساس طرح مشاور در راستای حفظ و توسعه باغستان سنتی قزوین ساخته می شود.
همتی ادامه داد: باغستان سنتی قزوین با تغییر نام و نشان امروزه به یکی از ارزش ای ناملموس جامعه ما تبدیل شده و به همگان تعلق گرفته و تنها در تصرف یک عده خاصی نیست.
وی خاطرنشان کرد: باغستان سنتی قزوین امروزه به یک مجموعه تاریخی،ارزش ملی و ثروت محیطی تبدیل شده اند و باغداران به عنوان مالکان این مجموعه در حفظ این ثروت ملی و ارزش ناملموس سهیم هستند.
استاندار قزوین ادامه داد: باغستان سنتی قزوین هویت و ماهیت فرهنگی و تاریخی شهر را همواره در هزاران سال حفظ کرده است و اکنون با مشکلات متعددی در خصوص راه، امنیت و ساخت و ساز در باغها مواجه هستیم که باید در خصوص رفع آنها اقدام کرد.
استاندار قزوین افزود: به منظور حفظ و حراست از باغستان سنتی قزوین بر آن شده ایم با انتخاب مشاور برای این طرح با مطالعه دقیق نسبت به رفع دغدغه های باغداران و دستگاه های دولتی برای حفظ این میراث فرهنگی و اجتماعی اقدام کنیم.
وی افزود: باید با اتخاذ روش های نوین و جدید در خصوص برآورده کردن نیازهای باغداران اقدام کنیم و با ساخت معبر دسترسی ، تامین آب و همچنین ایجاد امنیت این مجموعه و تقویت روشهای دیگر دغدغه ها در این خصوص را رفع کنیم.
استاندار قزوین ادامه داد: همچنین باید شورای باغستان با حضور اکثریت باغداران و سازمانهای مردم نهاد و چند نماینده از دستگاه های دولتی تشکیل شود تا موضوع حفظ این میراث قدیمی و کهن با نظر و دیدگاه مالکان و باغداران و بدون مداخله دولت ادامه یابد.
وی اضافه کرد: یکی از مشکلات موجود در حفظ و نگهداری از باغ های سنتی قزوین باغ های رها شده در این مجموعه هستند که هم برای باغ های پایدار و سالم دردسر ساز شده و هم خود به معضل بزرگی تبدیل شده اند.
استاندار قزوین ادامه داد: متاسفانه پس از گذشت سالها هنوز بسیاری از مشکلات باغستان سنتی قزوین حل نشده باقی مانده و اکنون تصمیم داریم در خصوص تامین آب، راه و افزایش بهره وری این مجموعه به شکلی جدی اقدام کنیم.
وی افزود: امیدواریم با ایجاد انگیزه و تامین امکانات مورد نیاز، باغداران را به حفظ این باغستان ترغیب کنیم تا از نابودی این مجموعه جلوگیری کنیم.
استاندار قزوین همچنین به مدیران دستگاه‌های اجرایی توصیه کرد با انعطاف پذیری و در نظر گرفتن مقتضیات زمان نسبت به حل چالش ها و حساسیت‌های موجود در این خصوص اقدام کنند چون برخوردهای دستوری و آمرانه نمی تواند در این زمینه کارگشا باشد.
در ادامه این نشست چند تن از نمایندگان باغداران قزوین دیدگاه‌ها و نظرات خود را در خصوص حفظ و نگهداری از باغستان های سنتی قزوین ارائه کردند.
شهر قزوین سه هزار و 500 هکتار باغ سنتی را در گرداگرد خود جای داده است.