رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

دستورالعمل تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط ابلاغ شد


28 خرداد, 1396 - 18:13 -- عابدی
معاون اقتصادی استاندار خبر داد :

دستورالعمل تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط ابلاغ شد

اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات به بنگاه های کوچک و متوسط بزودی آغاز می شود معاون اقتصادی استاندار قزوین از ابلاغ دستورالعمل تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط خبر داد و گفت : این دستورالعمل توسط بانک مرکزی به بانک ها و موسسات اعتباری برای سال 1396 ابلاغ شده است .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

منوچهر حبیبی افزود : براساس مفاد این دستورالعمل ، اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات به بنگاه های کوچک و متوسط که از سوی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به بانک ها معرفی می شوند ، بزودی آغاز می شود .
وی توضیح داد : این بنگاه ها و واحدهای تولیدی و اقتصادی ، مشروط به احراز توجیه فنی ، مالی و اقتصادی مناسب و بازار فروش قابل قبول می توانند از تسهیلات بهره مند شوند .
حبیبی تصریح کرد : به موجب مصوبه هیأت وزیران ، شرکت ها و واحدهای کوچک و متوسط تولیدی ، صنعتی و کشاورزی ، از شرایط نداشتن بدهی غیر جاری ، چک برگشتی ، رعایت نسبت مالکانه و مفاد آئین نامه رعایت شاخص های مالی در اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به اشخاص حقیقی و حقوقی توسط بانک های دولتی به منظور بهره مندی از تسهیلات و تعهدات مستثنی هستند .
معاون اقتصادی استاندار اضافه کرد : مبلغ بدهی های غیر جاری بنگاه های کوچک و متوسط نباید بیش از تسهیلات درخواستی و سقف چک های برگشتی بنگاه های مورد نیز نباید از 25% تسهیلات درخواستی بیشتر باشد .
به گفته منوچهر حبیبی ، پرداخت این تسهیلات منوط به ایجاد اشتغال و افزایش تولید می باشد .
وی افزود : بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی ، کلیه بانک ها موظفند قراردادهای مربوط به تخصیص زمین توسط شرکت شهرک های صنعتی ایران و همچنین شرکت های تابعه برای اجرای طرح های صنایع روستایی و پروژه های دامداری و آبزیان و زراعت که حسب مورد ، موافقت اصولی آنها توسط جهاد کشاورزی صادر شده است را در قبال وثیقه تسهیلات اعطایی بپذیرند .
حبیبی در خصوص میزان سود این تسهیلات گفت : نرخ سود مورد عمل در تسهیلات موضوع این دستورالعمل ، نرخ مصوب شورای پول و اعتبار می باشد .