رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

جبهه اصول گرایی باید در دیدگاههای خود تجدیدنظر کند


29 خرداد, 1396 - 13:43 -- عابدی
دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین:

جبهه اصول گرایی باید در دیدگاههای خود تجدیدنظر کند

دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین گفت: تجربه سه انتخابات گذشته نشان می دهد جبهه اصولگرایان باید در دیدگاه ها و تحلیل های خود تجدید نظر کنند، چون نگاه آنها پاسخگوی نیازها و دغدغه های نسل جدید نیست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

نصرت الله علیرضائی  در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار ایرنا با تشریح چرایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در کشور افزود: در انتخابات اخیر گرچه مخالفان دولت از تمامی ابزارهای خود برای به چالش کشیدن دولت و تضعیف پایگاه اجتماعی و سیاسی آن استفاده کردند اما این تلاش ها نتیجه عکس داد، چون با گسترش وسایل ارتباط جمعی، مردم به درجه ای از آگاهی، رشد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی،عقلانیت و تدبیر دست یافته اند که تحت تاثیر شعارهای پوپولیستی، احساسی و هیجانی و زودگذر قرار نمی گیرند.
وی در خصوص تحلیل گفتمان ها توسط مردم گفت: از یکسو مردم شعارهای منتقدان دولت را صادقانه و پاسخگوی نیازها جامعه ندانستند و از سوی دیگر صداقت و شفافیت را در گفتمان رئیس جمهوری یافتند که با دوراندیشی و واقع نگری وارد صحنه شده و کشور را در عرصه داخلی به مسیر عقلانیت، مدارا و سعه صدر و در عرصه خارجی با حفظ اصول به تعامل، گفت و گو و رعایت احترام متقابل در عین اقتدار ملی هدایت کردند.
علیرضائی اضافه کرد: در ایام انتخابات منتقدان و مخالفان دولت با احساس چتر حمایتی از برخی منابع، با تمام توان به تخریب ها و هجمه های خود علیه شخص رئیس جمهوری و حامیان وی اقدام کردند.
وی ادامه داد: پاره کردن، به آتش کشیدن و رنگ و اسید پاشی به بنرها و پوسترهای دکتر روحانی، ایجاد مزاحمت برای حامیان وی در ستادها، راه اندازی کارناوال های پیاده یا موتوری برای ایجاد هراس، تبلیغات پر هزینه و وسیع، هزینه‌ از شخصیت‌های مذهبی، توزیع سند تحریف شده موسوم به 2030 در اقصی نقاط کشور و اعزام مبلغ به روستاها برای تخریب دولت از جمله این اقدام ها بود.
علیرضایی با اشاره به فرمایش فروردین سال جاری که مقام معظم رهبری در حرم رضوی فرمودند 'بنده در انتخابات ها دخالت نمی کنم، هیچ ‌وقت به مردم نگفته‌ام و نمی گویم این کس را انتخاب کنید، آن کس را انتخاب نکنید' ادامه داد: متاسفانه مردم شاهد بودند که حتی در روز انتخابات نیز از فرصت خطبه های تریبون نماز جمعه نیز برای تخریب دولت و شخص رئیس جمهوری دریغ نشد، آنهم از سوی اشخاصی که باید مشی رهبری را شیوه و بی طرفی را وجهه همت خود سازند.
مدیرکل روابط عمومی استانداری قزوین با تحلیل رفتار انتخاباتی مردم گفت: مردم تیزبینانه رفتار تاثیرگذاران در عرصه سیاست و نهاد قدرت را رصد کرده، بر تاثیر رای خود نیز واقف و مخفی بودن آن را برای کاهش هزینه های سیاسی ضرورت این دوره تشخیص داده و با داشتن تحلیلی آینده نگرانه، وضعیت کشور را در فردای پیروزی هر یک از نامزدهای اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدال گرا ترسیم کرده و سپس آگاهانه پای صندوق های رای حاضر شدند.
علیرضایی تاکید کرد: مصرانه معتقدم مردم همواره و به ویژه در انتخابات اخیر کاملا آگاهانه، هوشیارانه، از روی بینش، دانایی، روشن بینی، مال اندیشی، نهان بینی و بقول دوستان اصولگرا از روی بصیرت به دکتر روحانی رای دادند و طبیعی است اینگونه انتخابگری مخالفان را در کما و اغما فرو برد.
وی با اشاره به برخی از شعارهای ایذایی منتقدان نظیر 'آخر هفته، روحانی رفته' افزود: مردم با مشاهده شعارهایی از این دست به شخصیتی که توانسته بود مساله پرچالش هسته ای را در قالب توافق نامه برجام با اقتدار تمام به سرانجام برساند و خط بطلانی بر ایران‌ هراسی در سطح جهان و بی اخلاقی و بی قانونی در داخل بکشد و امنیت اقتصادی و سیاسی را برای کشور به ارمغان آورد، پاسخ مثبت داده و دست رد بر سینه مخالفان مشی اعتدال و اصلاح طلبی زدند.
علیرضایی افزود: برخی از اصولگرایان پیام مردم را دریافتند ولی بخشی از بدنه متصلب جریان اصولگرا از این شکست های پی در پی که با ریزش بدنه اجتماعی آنها همراه است، درس نگرفتند و متاسفانه به لحاظ سیاسی در یک خواب عمیق فرو رفته اند.
وی ادامه داد: جبهه اصولگرایان باید در نگاه به مردم، تحلیل ها و باورها و دیدگاه های خود تجدید نظر و به تعبیری خانه تکانی کنند، زیرا جامعه پاسخ های واپسگرایانه به مطالبات روز را در حالیکه که جهان هر روز روبه نو شدن و توسعه است، بر نمی تابد.
وی افزود: بعد از انتخابات کاربرد تعابیری موهومی چون رای حلال و حرام و 'اکثرهم لایعقلون' برای زیر سئوال بردن آرای اکثریت قاطع جامعه، نه تنها هیچ ثمری به دنبال نخواهد داشت، بلکه تشکیک خطرناکی در اصل حضور مردم در انتخابات به عنوان وظیفه ای دینی و ملی قلمداد می شود و همچنین نقطه عزیمت یک شکاف بزرگ دیدگاهی در جامعه خواهد بود و مضاف بر آن بیشتر شدن فاصله فکری جریان اصولگرایی از بطن جامعه را در پی خواهد داشت که حتی در میان مدت صدمات جبران ناپذیری را بر بدنه جریان اصولگرایی وارد خواهد ساخت.
علیرضایی وحدت و انسجام جریان حامیان دولت را یکی از مولفه های مهم پیروزی دکتر روحانی در انتخابات دانست و ادامه داد: انتظار می رود این همدلی و هم اندیشی همچنان تداوم داشته باشد و اختلافات احتمالی روز به روز کمتر شده و این یکپارچگی فقط به زمان انتخابات محدود نشود.
وی ادامه داد: همراهی حامیان دولت باید در قالب ارایه برنامه و پیشنهاد، نظارت و نقد دولت، همفکری و مشاوره به دولت در پهنه تغییرات مدیریتی در دولت دوازدهم ادامه داشته باشد و حامیان دولت در این زمینه ها نیز همیار و مدد کار دولت باشند.
علیرضائی با اشاره به مشارکت 83 درصدی شهروندان قزوینی در 2 انتخابات اخیر که 10 درصد بیشتر از میانگین کشوری بود، افزود: میزان آرای آقای روحانی در برخی از مناطق استان نسبت به سایر بخش ها و مناطق مختلف و متفاوت بود که باید در خصوص این تفاوت و اختلاف، آسیب ‌شناسی و پاسخ های دقیق، منطقی و کارشناسی ارایه شود.
وی با اشاره به دلایل تغییر در میزان آرای دکتر روحانی در مناطق مختلف استان افزود: این تفاوت آرا دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و روان شناختی و حتی مدیریتی دارد که در جای خود باید جداگانه تحلیل و تبیین شود، اما به نظر می رسد تبیین عملکرد دولت توسط برخی مدیران اجرایی و سیاسی، بدون لکنت زبان و در طول چهار سال گذشته که با شجاعت وارد میدان شدند و توانستند برنامه های دولت را تبیین و تشریح سازند بی تاثیر نبوده است.
علیرضایی اضافه کرد: البته در برخی از شهرستانها رقبا به دلایلی بسیار فعالانه وارد عمل شدند و با فرستادن چندین مبلغ به هر روستا و قسم دادن به قرآن و بازی با احساسات مذهبی مردم توانستند به نسبت سایر مناطق موفق تر عمل کنند و در بسیاری از روستاها مردم به شیطنت آنها پی بردند و در مقابل تهمت ها و بی اخلاقی ها ایستادند.
وی تصریح کرد: در برخی نقاط نیز حضور جمعیت ثابت، ارتباط ضعیف میان گروه های مختلف سیاسی و لایه های فکری و رسانه ای محدود موجب شد نتایج ضعیفی در آرای ریاست جمهوری کسب شود.
دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین گفت: این اختلاف آرا نشان می دهد که شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی باید فعالیت خود را در این مناطق بیشتر کنند و هم گروه ها و جریان ها و احزاب و رسانه ها فعالیت خود را از مرکز به نواحی گسترش دهند.
وی ادامه داد: توسعه سیاسی در هر کشوری طبق نظر صاحب نظران علوم اجتماعی و سیاسی به مولفه ها و شاخص های زیادی بستگی دارد اما درجه توسعه یافتگی هر کشور طبق 2 شاخص مشارکت سیاسی و رقابت سیاسی ارزیابی می‌ شود.
مدیر کل روابط عمومی استانداری قزوین ادامه داد: جامعه توسعه یافته، جامعه ای است که هم مشارکت سیاسی بالا و هم رقابت سیاسی بالا در آن تحقق یافته باشد چون صرف مشارکت بدون رقابت سیاسی نشانه دموکراتیک بودن و رشد فرهنگ بالای یک جامعه نیست.
علیرضایی با بیان اینکه مشارکت بالای سیاسی به عنوان یک متغییر و شاخص در کنار رقابت سیاسی قابل دفاع است، افزود: رقابت سیاسی با تعدد و تکثر کاندیداها و حضور گرایش ها و تیپ ها و دیدگاه های مختلف در انتخابات به وجود می آید تا این تنوع و تکثر به سلایق مختلف مردم در سطح جامعه پاسخگو باشد.
وی ادامه داد: در 2 انتخابات اخیر ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هر 2 مولفه مشارکت و رقابت سیاسی را شاهد بودیم به گونه ای که در پی آن فضای پرشور و پر نشاط انتخاباتی در کشور و استان شکل گرفت.
این مسئول با بیان اینکه مشارکت سیاسی تنها به حضور در پای صندوق های رای و انتخابات محدود نمی شود ادامه داد: این مولفه می تواند در طول سال و در حوزه های مختلف سیاسی از قبیل ارتباط با شخصیت‌های سیاسی، حضور در محافل سیاسی، عضویت در احزاب و تشکل های سیاسی، سخنرانی های سیاسی و حمایت مالی از کاندیداها و داوطلبان و مکاتبه با شخصیت های سیاسی نیز استمرار یابد.
وی افزود: این اشکال از مشارکت سیاسی هرچند به صورت جدی در جامعه ما نهادینه نشده اند ولی امیدواریم احزاب و شخصیت‌ها با توسعه فرهنگ سیاسی به درجه ای از رشد برسند که مشارکت سیاسی را به زمان انتخابات موکول نکنند.
دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین افزود: بررسی سه انتخابات سال های 92 ،94 و 96 نشان می دهد که گروه های سیاسی به درجه ای از پختگی سیاسی رسیده اند که مطالبات خود را بر اساس مهندسی تدریجی و گام به گام پیگیری کرده و با کنار گذاشتن مطالبات حداکثری خود، اشتراکات میان گروه‌های سیاسی و کف مطالبات را ارایه و برجسته می سازند.
وی با تشریح توسعه یافتگی سیاسی میان احزاب و جناح ها افزود: طبق این فرهنگ، ایجاد یک چتر حمایتی برای بیان مطالبات شهروندان و گروههای سیاسی در دستور کار قرار می گیرد تا جامعه مدنی، انجمن‌ها، سازمان های مردم نهاد و گروه های سیاسی، زنان و نوجوانان و قومیت ها بتوانند با کمترین هزینه مطالبات خود را بیان و پیگیری کنند و نهادهای قدرت و حاکمان و مسئولان نیز خود را به پاسخگویی و شفافیت سوق دهند.