رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

خانواده و آموزش و پرورش نقش مهمی در نهادینه کردن عفاف و حجاب دارند


عفاف و حجاب
23 تير, 1396 - 21:51 -- خبر
بیدخام :

خانواده و آموزش و پرورش نقش مهمی در نهادینه کردن عفاف و حجاب دارند

با اجرای طرحهای ضربتی و کارشناسی نشده در مدت زمان کوتاه و محدود نمی توان در نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب به نتایج مطلوبی دست یافت و قطعا کار فرهنگی با اقدامات ایجابی و مدت زمان طولانی تر کارآمد تر خواهد بود .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مدیرکل امور بانوان و خانواده در نشست صمیمانه با کارمندان خانم اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین به مناسبت هفته عفاف و حجاب با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام رعایت عفاف و حجاب هم برای زنان و هم برای مردان تاکید شده است افزود : از زاویه تأثیر بر مردان باید گفت حفظ حجاب به لحاظ فردی موجب ایجاد آرامش روحی و کم شدن هیجانات و التهابات کاذب در مردان می‌شود؛ و ازمنظر زنان، حجاب موجب بالا رفتن ارزش ذاتی و مقام انسانی زنان می‌گردد.

مریم بیدخام نقش خانواده و بویژه مادران را بسیار حائز اهمیت برشمرد و افزود مادران بایستی به موازات اینکه دختران خود را تشویق به رعایت عفاف ، حجاب و پوشش اسلامی  می کنند به پسران خود نیز در خصوص کنترل نگاه و پرهیز از نگاه  به نامحرم آموزش دهند .

وی با اشاره به تاثیر اهمیت  رعایت پوشش اسلامی  افرود از جنبه خانوادگی حجاب موجب استحکام  و تقویت بنیان خانواده شده و به لحاظ اجتماعی نیز  موجب تمرکز بیشتر افراد در فعالیت‌های کاری  می‌شود. 

مشاور استاندار در امور بانوان با تاکید بر اینکه در مقوله عفاف و حجاب اسلام موافق حبس زن نیست اظهار کرد : اگر  در زمینه عفاف و حجاب به درستی فرهنگ سازی شود و دیدگاه افراد جامعه به ویژه بانوان اصلاح شود آنها خود تصمیم میگیرند که با چه نوع پوششی در انظار ظاهر شوند که نوع پوشش و ظاهر آنها مغایرتی با عرف و شرع نداشته باشد .

مشاور استاندار در امور بانوان با اشاره به اینکه  تقریباً همگان اذعان  دارند که حیا و عفت قدر و ارزش زن را بالا می برد و برای  او احترام قائلند خانواده را مهمترین نهاد در تربیت صحیح فرزندان و انتقال ارزشها دانست و افزود بعد از خانواده اساسی‏ ترین راهکار برای انتقال اعتقادات و فرهنگ حجاب و عفاف در مدرسه و توسط معلمین اتفاق می افتد .

بیدخام با  اشاره به اینکه آموزش و پرورش نقش مهمی در آگاهی بخشی دانش آموزان می تواند ایفا نماید خاطرنشان کرد  دو مطلب را باید در نظر داشت. یکی اینکه آموزش صحیح و ریشه‌ای مسئله‌ی  عفاف و حجاب ابتدا در خانواده و توسط والدین شکل می گیرد و پس از آن توسط آموزش و پرورش  در سطح مدارس و محیط‌های مدرسه انجام شدنی است.

بیدخام افزود در حقیقت خانواده ها و آموزش و پرورش دو بال برای تربیت صحیح نسل آتی به شمار می روند .به گونه ای که اگر ایندو کنار هم قرار گیرند می توانند  نقش موثری در تقویت بنیه های اعتقادی و باورهای دینی من جمله عفاف و حجاب ایفا نمایند

این مقام مسئول یادآور شد :  آنچه که مسلم است با اجرای طرحهای  ضربتی و کارشناسی نشده در مدت زمان کوتاه و محدود نمی توان در این زمینه به نتایج مطلوبی دست یافت و قطعا کار فرهنگی با اقدامات ایجابی و مدت زمان طولانی تر کارآمد تر خواهد بود .

در ادامه این نشست بانوان حاضر ضمن طرح مطالبات خود از مدیرکل امور بانوان خواستار پیگیری آنها شدند .