رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

قزوین از استان های پیشرو در حوزه حقوق شهروندی است


26 تير, 1396 - 14:12 -- علیرضایی
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار قزوین:

قزوین از استان های پیشرو در حوزه حقوق شهروندی است

شاهرخی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار قزوین گفت:قزوین از استان های پیشرو در پیگیری و اجرای حقوق شهروندی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

سیدسعید شاهرخی در جلسه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان قزوین که با حضور جانشین بازرسی ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی کشور در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران تا به امروز سرافرازانه در جهت آرمان‌های خود حرکت کرده و با پشتوانه مردم بوده است.
وی افزود: سرمایه اجتماعی این نظام، مردم هستند بنابراین ضرورت دارد فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را به صورت مردم‌محور انجام دهیم بنابراین تمام تلاش ما باید برای ارتقا سرمایه اجتماعی باشد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین گفت: با توجه به رصدی که مرکز رصد وزارت کشور انجام داد، تصویر واقعی از سرمایه اجتماعی و شاخص‌های اجتماعی احصا شد که ضرورت توجه به برخی از آن‌ها به صورت جدی در دستور کار دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته است.
شاهرخی مطرح کرد: حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق و سایر مباحث حوزه آسیب‌های اجتماعی به صورت جدی در دستور کار بوده و به صورت هدفمند در استان قزوین دنبال می‌شود.
این مسؤول یادآور شد: تقوا، دیانت، فرهنگ غنی و پیشینه ارزشمندی که در استان قزوین وجود دارد، بستر قوی و مناسبی در حوزه عفاف و حجاب زمینه ایجاد کرده است.
معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین گفت: با توجه به اینکه در انظار امکان دارد عده‌ای با خودنمایی و هنجارشکنی ظاهر قضیه را به شکل دیگری نمود دهند اما بر اساس آمارها در استان قزوین عفاف به شکل مطلوبی وجود دارد.
شاهرخی اضافه کرد: نخستین گامی که باید برای تقویت فرهنگ عفاف و حجاب که بی‌ارتباط با حقوق شهروندی نیست، برداریم، تقویت باورهای دینی مردم است.
وی تشریح کرد: نقش حوزه های علمیه ائمه جمعه و جماعات و روحانیون سازمان تبلیغات اسلامی می‌تواند در حوزه عفاف و حجاب بسیار اثرگذار باشد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین گفت: از طریق تریبون‌های نماز جمعه می‌توان حساسیت موضوع عفاف و حجاب را در بین مردم نهادینه کرد.
شاهرخی بیان کرد: نباید به اجبار چادر سر کارمندان خانم کنیم بلکه باید این باور را در آن‌ها را ایجاد کرد که خارج از فضای اداری هم با حجاب چادر در جامعه حضور پیدا کنند.
این مسؤول اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی به ویژه صدا و سیما نقش اساسی در تقویت باورهای دینی بین مردم جامعه دارد و رویکردها باید به سمت مسائل فرهنگی سوق یابد و صدا و سیما هم در این زمینه تلاش ویژه‌ای داشته باشد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین ادامه داد: یکی از افتخارات دولت یازدهم این بود که منشور حقوق شهروندی را رونمایی کرد که این منشور تکلیفی به تنهایی برای دولت نیست بلکه تمام بخش‌ها و دستگاه‌ها باید برای تحقق آن همکاری کنند.
شاهرخی مطرح کرد: با توجه به پیگیری‌هایی که در زمینه حقوق شهروندی در استان قزوین انجام شده است، احساس می‌‌شود جزو استان‌های پیش‌رو در این حوزه باشیم.
وی افزود: زمینه اجرا در حقوق شهروندی آگاهی مردم از حقوق خود آن‌ها بوده که در این زمینه برنامه‌هایی
در استان قزوین انجام شده است.
معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین گفت: در فرآیند بزرگ تحقق اهداف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نباید از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد غافل شد