رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

رسانه ها و خبرنگاران در توسعه استان سهیم هستند


18 مرداد, 1396 - 10:10 -- اداره کل روابط عمومی
استاندار قزوین:

رسانه ها و خبرنگاران در توسعه استان سهیم هستند

استاندار قزوین گفت: رسانه ها و خبرنگاران در موفقیت های استان سهیم هستند و در رشد و توسعه استان ایفای نقش می کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

فریدون همتی در مراسم گرامیداشت 17 مرداد روز خبرنگار که در استانداری قزوین برگزار شد ضمن تبریک این مناسبت به اصحاب رسانه،گفت: رسانه ها رکن چهارم دموکراسی هستند و نقش و تاثیر آنها در تنظیم و جهت دهی به افکار عمومی در جوامع کاملا محسوس و مشخص است.
وی ادامه داد: خبرنگاران ظرف 38 سال گذشته در صحنه های مختلف انقلاب اسلامی به ایفای نقش مهم اطلاع رسانی مشغول بوده و نقش بی بدیل و قابل توجه خود را در انتشار سریع و دقیق اخبار و رخدادها به خوبی ایفا نموده اند.
وی با بیان اینکه تحمل نقد موضوعی درست و منطقی است اما گاهی لحن گزارش و خبر می تواند مناسب تر انتخاب شود،افزود: اگر دستگاهی توسط رسانه ای مورد نقد و بررسی قرار می گیرد آن دستگاه باید برای تنویر افکار عمومی به نقد پاسخ دهد و اگر گزارش ناقص و نادرست است، کامل و صحیح آن را منتشر سازد.
وی به خبرنگاران توصیه کرد پیش از انتشار گزارش ها و اخبار با خدای خود خلوت کرده و نیت خود را در انتشار اخبار از غرض،تخریب و تضعیف فرد و گروه و جریان خاص دور کنند تا نقد مربوطه سازنده و موثر واقع شود.
همتی ادامه داد: نقش خبرنگار در جامعه حکم پژوهشگر در تحقیقات را دارد و باید وی با کنار گذاشتن ذهنیت و سلیقه با هدف کسب رضای الهی در انتشار مطالبی که برای جامعه مفید است، اقدام نماید.
وی با اشاره به ضرورت حفظ آبروی افراد توسط رسانه ها، افزود: حفظ آبروی اشخاص از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید رسانه ها اخلاق،خداترسی و احترام به آبروی دیگران را رعایت کنند.
وی با بیان اینکه در هیچ انتخاباتی به اندازه انتخابات سال 96 تخریب صورت نگرفت،ادامه داد: با این وجود مردم با آگاهی و شناخت نسبت به تمامی این موارد بار دیگر به دکتر روحانی رای دادند و امیدواریم رقابت جدی،جوانمردی ،پرهیز از تهمت و تخریب در جامعه ما نهادینه شود.
استاندار قزوینبا بیان اینکه همه باید بعد از انتخابات برای پیشرفت کشور همکاری و هم افزائی داشته باشند،افزود:نقش رسانه ها و مطبوعات در هدایت جامعه و پیشبرد امور بسیار مهم و حساس است و البته ابتدا باید خود را به مرز بالندگی رسانده و سپس جامعه را به تقویت حوصله ،صبر و عقلانیت راهنمائی کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی گزارش ها از عملکرد دستگاه ها و سازمان ها توسط بعضی رسانه ها، گفت:اگر در تولید خبر،گزارش و تحلیل ها به دنبال سازندگی و اصلاح امور هستیم باید همه وجوه و ابعاد یک واقعه را در کنار هم قرار دهیم تا هم مسئولان و هم مردم به خوبی به تمامی ابعاد یک حادثه و رخداد آگاهی یابند.
همتی ادامه داد:به عنوان مثال در نزدیکی انتخابات برخی رسانه ها با برجسته کردن مشکل کارخانه هایی که مشکل مدیریت،دانش، فناوری و تاثیر پذیری از دوران سخت تحریم ها را داشتند به دنبال تخریب دولت بودند در حالیکه همه این مشکلات به دولت باز نمی گشت و دولت به لحاظ قانونی نیز در بسیاری از موارد امکان ورود به مسائل واحدهای تولیدی را نداشت و ندارد.
وی ادامه داد: در اقدامی دیگر کارگران را با سفره خالی جلوی استانداری ساماندهی کردند که البته انعکاس این موضوع نیز عیب نداشت ولی انتظار می رفت حرف دستگاه های ذیربط نیز انعکاس می یافت.
همتی با بیان اینکه مسائل و مشکلات خیلی از واحدهای تولیدی به اختلاف های داخلی بین مالکان آنها برمی گردد، افزود:برخی واحدها و کارخانه ها اختلاف شرکا دارند و کاری از دست دولت برای احیای آن بر نمی آید در ضمن کارخانه مانند انسان دوره تولد،رشد و افول دارد و مرگ و میر کسب و کارها طبیعی است و نباید آن را سیاسی و یا بزرگنمایی کنیم.
وی با اشاره به برخی انتقادها در خصوص به کارگیری نیروهای حزبی در دولت نیز گفت: حوزه سیاسی باید مانند تیم های فوتبال نیروهای خوب،توانمند و وفادار به دولت را از همه احزاب و جریان ها به کار گیرد و تنها به اصولگرایی و اصلاح طلبی اتکا نکند و اگر یک نیرو توانمند و وفادار باشد به رغم گرایش او برای چه باید کنار گذاشته شود؟
وی با بیان اینکه در جهان بعد از انتخابات تنها بخشی از نظام اداری تغییر می کند اما در ایران در برخی دولت ها حتی مستخدم ها نیز تغییر یافتند،افزود: دکتر روحانی به خاطر در پیش گرفتن راه اعتدال و عقلانیت در مرحله اول با 18 میلیون رای و در مرحله دوم با 24 میلیون رای به عنوان رئیس جمهورب کشور ایران انتخاب شدند که این گزینش هم به دلیل انتخاب مشی اعتدال و هم موفقیت در شاخص های کاری و جهت دهی وضعیت اقتصادی کشور حاصل شد.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم تورم را تک رقمی و صادرات را برای اولین بار بیش از واردات کرد ولی کسی آن را برجسته نکرد،افزود: براساس گزارش ها 650 کارخانه در استان قزوین از ابتدا تا کنون تعطیل شده اند که 68 درصد آن قبل از دولت یازدهم بوده است و بسیاری نیز به خاطر شرایط تحریم ها و واگذاری های ناصحیح به حالت تعطیلی یا نیمه تعطیلی درآمدند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهوری دولت دوازدهم، گفت: جملات بسیار امیدوار کننده و نشاط آور و شاداب کننده در این مراسم شنیده شد و مقام معظم رهبری از دکتر روحانی به عنوان دانشمند یاد کردند که این برای مسئولان و رسانه ها دارای پیام است.
استاندار قزوین افزود: رسانه ها با توجه به این سخنان مقام معظم رهبری باید در جهت تقویت وحدت و انسجام همه نیروها برای پیشرفت کشور،افزایش تولید و اشتغال تلاش کنند.
وی در پایان گفت: در مراسم تحلیف نیز مقام ها و سران بیش از 100 کشور در فضایی که بدعهدی های آمریکا و کنگره و تصویب تحریم های جدید صورت گرفت شرکت کردند و با عظمت ترین مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار برگزار شد که این افتخار را 42 میلیون رای دهنده خلق کردند.
در پایان، از اصحاب رسانه و خبرنگاران استان در این مراسم با اهدای لوح و جوایزی تقدیر و تجلیل شد.