رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

پاسداشت فضای گفت و گوی انتقادی، رسالت رسانه ها و خبرنگاران است


19 مرداد, 1396 - 08:48 -- اداره کل روابط عمومی
دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین:

پاسداشت فضای گفت و گوی انتقادی، رسالت رسانه ها و خبرنگاران است

دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین گفت:پاسداشت و ترویج و نهادینه کردن فضای گفت و گوی انتقادی بین جریان های مختلف سیاسی و فرهنگی در جامعه وظیفه مهم رسانه ها و خبرنگاران در جهان جدید است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

 نصرت الله علیرضایی درمراسم بزرگداشت روزخبرنگار که از سوی فرمانداری البرز؛اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و شهرداری محمدیه درشهر الوند برگزار شداظهارداشت:بسیاری از مشاغل مانند خبرنگاری، شاعری و نویسندگی هنوز در غربت است و جایگاه واقعی خود را باز نیافته است و در فرهنگ عمومی جامعه هنوز به عنوان یک شغل و حرفه شناخته شده نیست.
وی بیان کرد: هر چند در چند سال اخیر فعالیتهای خوبی برای تثبیت و تکریم شغل خبرنگاری صورت گرفته اما هنوز در ابتدای راه هستیم و باید به سمتی حرکت کنیم که تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه از حالت سمبلیک و نمادین خارج شده و به یک سنت اجتماعی و فرهنگی در جامعه تبدیل شود و خبرنگاران،اصحاب رسانه  و اهل فکر و قلم در جامعه برصدر نشینند و احترام ببینند.
مدیرکل روابط عمومی استانداری قزوین یادآورشد:رسانه ها محصول عصرجدید هستند ودرجهان کنونی خبرنگاران از جایگاه خاصی برخوردار شده اند و به عنوان نمایندگان افکار عمومی قادرند صدای مردم را به گوش مسئولان برسانند.
علیرضایی تصریح کرد: هر چند می توان گفت هر رسانه صدای یک گروه را نمایندگی می کند اما باید به سمتی برویم تا تکثر سیاسی را به رسمیت بشناسیم تا تنش ها کاهش یابد.
وی اضافه کرد: از رسانه ها انتظار می رود تا فضای گفتمانی و انتقادی را ایجاد و تقویت کنند و با دوری از نگاه صفر و صدی و یا سیاه و سفیدی نگذارند جامعه به سمت خشونت برود.
دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین با بیان اینکه"خبرنگاران در بیان واقعیت ها شجاعت و صداقت داشته باشند." افزود : به امید روزی که جامعه خبرنگاری به سمت فضای گفتگوی انتقادی حرکت کرده و آن را در جامعه نهادینه کند.
علیرضایی بیان کرد: نگاه سیاه و سفید به جریانهای سیاسی و همچنین نگاه صفر و صد درصدی به مسائل منجر به خشونت در جامعه شده و زیانبار است و شایسته است این نوع دید کنار گذاشته شود.
این مسئول تصریح کرد :نیاز امروز جامعه خبرنگاری امنیت اقتصادی و معیشتی از یک طرف و امنیت سیاسی و فکری  از طرفی دیکر است که باید توسط مسئولین ذیربط و تعامل دولت و مجلس این دغدغه ها مرتفع شود.
دبیر شورای اطلاع رسانی استان یادآورشد:دولتمردان باید دغدغه های خبرنگاران شامل امنیت شغلی، اقتصادی، بیمه، امور معیشتی، بیمه و مسکن آنها را حل کنند تا فعالان رسانه با آرامش بیشتری به رسالت خود عمل کنند.
وی اضافه کرد: متاسفانه هنوز حمایت مناسبی از خبرنگاران صورت نگرفته ولی امیدواریم در دولت دوازدهم با تعامل مجلس و دولت به مشکلات معیشتی و امنیت روانی خبرنگاران توجه بیشتری شود.
علیرضایی بیان کرد: در شورای اطلاع رسانی استان مصوب کرده ایم هیچ مدیری اجازه ندارد بدون اطلاع و هماهنگی شورای اطلاع رسانی از خبرنگار و یا رسانه ای شکایت کند و امنیت روانی آنها را به مخاطره بیندازد.
در این مراسم از تعدادی از خبرنگاران رسانه های گروهی استان تجلیل شد.