رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کارآمدی،خدمت به مردم و باور به برنامه های دولت؛ معیار انتخاب مدیران است


31 مرداد, 1396 - 15:59 -- علیرضایی
استاندار قزوین در نشست با خبرنگاران:

کارآمدی،خدمت به مردم و باور به برنامه های دولت؛ معیار انتخاب مدیران است

استاندار قزوین در نشست با خبرنگاران بیان داشت:کارآمدی،خدمت به مردم و باور به سیاست ها و برنامه های دولت؛ملاک ها و معیارهای انتخاب مدیران است

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

 فریدون همتی روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر افزود: در سال جاری یک هزار واحد تولیدی استان را با اعطای تسهیلات بانکی ساماندهی می شوند که از این رقم 500 واحد جدید و در حال ساخت هستند.
استاندار قزوین همچنین گفت: در بخش سرمایه گذاری خارجی سال گذشته 401 میلیون دلار در استان جذب شد و در سال جاری نیز جذب یک میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی پیش بینی و هدف گذاری شده که بسیار بلندپروازانه ولی قابل دستیابی است.
وی با اشاره به مذاکره با شرکت های بزرگ صنعتی کشور برای سرمایه گذاری در قزوین،افزود: در همین راستا مذاکره برای تولید سالانه 2 هزار دستگاه پژو و همچنین ایجاد خط تولید فولکس واگن در قزوین را آغاز کرده ایم و امیدواریم در این زمینه نیز بتوانیم با جذب سرمایه گذار موفق عمل کنیم.
استاندار قزوین به تلاش های صورت گرفته برای حل مشکلات بخش تولید در استان نیز اشاره کرد و گفت: در همین راستا مشکل یک هزار و 228 واحد و طرح تولیدی که با بحران کمبود نقدینگی و یا مشکل بازار و مدیریت مواجه بودند با اعطای 13 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید حل و فصل شد و از بیکاری 40 تا 50 هزار نیروی کار و ایجاد بحران های کارگری در استان جلوگیری به عمل آمد.
وی ادامه داد:همچنین موفق شدیم سال گذشته صادرات استان را به 675 میلیون دلار افزایش دهیم که یک جهش در این خصوص به حساب می آید، چرا که صادرات استان در سال های غیر تحریم هیچگاه بیش از 350 میلیون دلار نبوده است.
وی در ادامه به برنامه ریزی های صورت گرفته برای تقویت بخش کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت: با توجه به بحران آب و لزوم تغییر در اصلاح الگوی کشت و مدیریت منابع آبی تجهیز 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به روش های آبیاری نوین برای امسال در دستور کار قرار دارد.
استاندار قزوین افزود: برای مقابله با بحران کم آبی در استان مبارزه با چاه های غیر مجاز،نصب کنتور بر روی چاه های مجاز،تغییر الگوی کشت،توسعه کشت گلخانه ای و توسعه سامانه های نوین آبیاری را در دستور کار قرار داده ایم.
وی ادامه داد: در سال گذشته اجرای 20 هزار هکتار آبیاری قطره ای در استان سیاست گذاری شد که از این رقم حدود 6 هزار هکتار در جریان سفر دولتمردان به استان افتتاح شد و حدود چهار هزار هکتار در هفته دولت سال جاری به بهره برداری می رسد و مابقی نیز به صورت میانگین با پیشرفت 30 درصدی در حال انجام هستند.
استاندار قزوین ادامه داد: تلاش می کنیم در سال جاری برای اجرای 50 هزار هکتار سیستم آبیاری نوین از وزارت جهاد کشاورزی سهمیه دریافت کنیم چرا که وزارتخانه برای استان قزوین اجرای پنج هزار هکتار را تعیین کرده و با این عدد مخالفت می کند.
وی افزود: سیاست گذاری انجام شده در حوزه اجرای روش های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی استان،بسیار بزرگ و بلندپروازانه است اما اعتقاد داریم با هماهنگی و همراهی همه سازمان ها و دستگاه ها می توانیم استان را به این عدد برسانیم.

 

استاندار قزوین افزود:برای تامین آب شرب استان از سد طالقان که سال ها از دغدغه های مردم قزوین بود نیز در دولت تدبیر و امید اقدام شد و اکنون بخش خصوصی احداث تصفیه خانه و انتقال خطوط این طرح را به شکل BOT در دستور کار خود قرار داده است که با اجرای آن، آب 14 شهر و 198 روستا برای سال های سال به صورت پایدار تامین خواهد شد.
همتی افزود: در راستای مدیریت منابع آب، شهرک گلخانه ای استان با هزار هکتار مساحت در منطقه نودهک تاکستان طراحی شده و اجرای آن در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: در زمینه داربستی کردن باغ های انگور تا سال 92 ، 2 هزار و 253 هکتار از باغ های استان به داربست مجهز شده بودند اما در دولت یازدهم 2 هزار و 337 هکتار دیگر به این مجموعه افزوده شد.
استاندار قزوین گفت: در راستای حمایت از کشاورزان و تاکداران، پارسال در سطح استان صندوق حمایت از کشمش با سرمایه گذاری دولت و مردم شکل گرفت و اکنون از محل یارانه ها مبلغ 200 میلیارد ریال اعتبار از وزارت جهاد کشاورزی به این صندوق واریز شده تا بتوانیم مشکلات تولیدکنندگان کشمش و انگور را در سال های آینده مدیریت کنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: استان قزوین دارای 700 تخت در بیمارستان های دولتی و خصوصی است و این میزان جوابگوی نیازهای مردم نیست بنابراین مشکل کمبود تخت های بیمارستانی به یک دغدغه جدی برای استان و بخش سلامت تبدیل شده است.
استاندار قزوین ادامه داد: در همین راستا احداث بیمارستان 700 تخت خوابی در سفر دولت مصوب شد و کار احداث آن آغاز شد و همچنین کار ساخت یک بیمارستان 110 تختخوابی در الوند و الحاقی 200 تخت خوابی به بیمارستان شهید رجایی در حال پیگیری هستند.
همتی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک آغاز به کار دولت دوازدهم و شوراهای اسلامی در دوره پنجم، گفت: انتخابات اخیر در کمال امنیت و سلامت و با مشارکت بالای 72 درصدی در کشور و 82 درصدی در استان برگزار شد و نشاط و شادابی و شور و شعف مردم را به عنوان یک پشتوانه عظیم برای انقلاب اسلامی در این مدت شاهد بودیم.
وی ادامه داد: مراسم تنفیذ نیز با نشاط و امید و وحدت و یکپارچگی وانسجام ملی در محضر مقام معظم رهبری برگزار شد و در آن برای اولین بار سران و مقام های بیشتر از 100 کشور جهان حضور یافتند که در جهان کم نظیر بود.
همتی همچنین با بیان اینکه پس از 2 هفته دقت نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی کابنیه دولت دوازهم رای اعتماد کسب کرد، افزود: دولت دوازهم با اعتقاد به اصولگرایی و اصلاح امور و در پیش گرفتن مشی اعتدال کار خود را آغاز کرد و ما نیز باید با روی آوردن به روش های جدید و پایبندی به اصول انقلاب و پرهیز از افراط و تفریط در اداره کشور و استان اقدام خواهیم کرد.
وی افزود: مسئولان باید با مشی اعتدالی و پرهیز از افراط و تفریط امور را به پیش ببرند و بتوانند از این مسیر توسعه و بالندگی را دنبال کنند و ساده زیستی و مشی شهید رجایی باید الگو برای بخش مدیریت، اداره کردن و دیگر امور باشد و از آن بهره بگیریم.
استاندار قزوین در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص انتخاب شهرداران اظهار داشت: تلاش داریم افراد متخصصی برای مدیریت شهری انتخاب شوند که برای این مسوولیت سنگین واجد شرایط هستند، تا برای مردم دغدغه به وجود نیاید.
همتی ادامه داد:هر کسی مدیر می شود باید به فکر زمان تودیعش هم باشد۰ مهم این است در طول دوره برنامه داشته باشد و بخواهد و نام نیکی ازخودش به جای بگذارد۰
وی گفت:تا زمانی که کلید را به نفر بعدی می دهیم باید با قدرت کار کنیم .برای ما مهم کارآمدی و شایستگی است۰ اما هر کسی در حایگاهی قرار می گیرد باید اعتقاد راسخ به خدمت به مردم و سیاست های دولت داشته باشد۰
استاندار قزوین در ادامه گفت: با وجود تحریم ها، تبدیل تورم 2 رقمی کشور در شرایط بسیار سخت به تورم تک رقمی و واریز 20 درصد از درآمد نفت به صندوق توسعه ملی،جذب سرمایه گذاری خارجی و رشد صادرات غیرنفتی از جمله شاخص های بسیار مثبت اقتصادی در کشور در چهار سال گذشته هستند که از حضور تیم مدیریتی و اتاق فکر موفق در دولت،سیاست گذاری درست و اقدام هماهنگ تولیدکنندگان و صادرکنندگان در کشور حکایت داشته است.
وی اضافه کرد:در عرصه تعامل های بین المللی نیز اکنون با سیاست پویا و فعال دولت یازدهم، ایران هراسی به ایران دوستی تبدیل شده و اکنون سرمایه گذاران و هیات های خارجی برای ورود به ایران و استفاده از کالاهای ایرانی سبقت می گیرند.
استاندار قزوین با اشاره به امنیت بی نظیر در کشور، ادامه داد: استکبار جهانی و دشمنان قسم خورده نظام با ایجاد گروه های تروریستی وتکفیری قصد ناامن کردن و زمین گیرساختن ایران را داشتند که با رشادتها و جوانمردی های امثال شهید حججی ها همه این توطئه ها به شکست انجامید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرح سلامت یکی از بزرگترین طرح های مفید برای آحاد ملت و از بهترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید بوده است که متاسفانه به این توفیق بزرگ در سایه نگاه های حزبی،گروهی و جناحی کمتر پرداخته شد و جا دارد از زبان رسانه ها و مطبوعات این توفیقات برای مردم روشن و تبیین شود.
استاندار قزوین در قسمت دیگری از صحبت های خود به موفقیت جوانان ورزشکار استان در میادین مهم ورزشی اشاره کرد و گفت: در حوزه های ورزشی نیز در سال گذشته توفیقات خوبی به دست آمد و ورزشکاران استان با درخشش در عرصه های ملی ،منطقه ای و بین المللی موفق به کسب 85 نشان شدند.
وی همچنین گفت:در چهار سال اخیر با توجه به تاکید مقام معظم رهبری برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال، در استان اقدام های مفیدی صورت گرفت به گونه ای که تاثیر آن در کاهش نرخ بیکاری سالیانه استان قابل مشاهده و پیگیری است.
استاندار قزوین ادامه داد: در سال گذشته موفق شدیم با همکاری مدیران و دستگاه ها 22 هزار شغل جدید را در استان ایجاد کنیم که از این رقم 14 هزار نفر بیمه تامین اجتماعی جدید دریافت کرده اند.
وی ادامه داد: معدل نرخ بیکاری استان در سال 93 11.9 درصد، در سال 94، 11.7 درصد، در سال 95، 11.6 درصد و در سال 96، 10.9 درصد بوده که از کاهش 1.3 درصدی نرخ بیکاری حکایت دارد.
وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای رونق گردشگری در استان، افزود: در سال 92 سه هزار و 862 گردشگر خارجی، در سال 93 چهار هزار و 355 گردشگر، درسال 94 پنج هزار و 784 گردشگر و در سال 95، 6 هزار و 540 گردشگر به استان سفر کرده اند که این روند افزایشی از نتیجه دادن برنامه ریزی ها در این زمینه حکایت دارند.
وی ادامه داد: اعتقاد داریم سرمایه گذاری در بخش گردشگری و جذب سرمایه گذاری خارجی در این زمینه به عنوان یکی از مکمل های صادرات عمل کرده و موجب می شود ارز به کشور وارد شود.
استاندار قزوین فت: فعال کردن زیرساخت ها و آثار تاریخی استان از قبیل گرمابه صفا،کاروان سرای اردکانی،گرمابه حاج بیگلر،سرای سعد السلطنه و دولتخانه،مجموعه های آبگرم در شهرهای آبگرم و یله گنبد موجب می شوند که ظرفیت های اقتصادی استان فعال و پویا شوند که این موارد در دستور کار قرار دارد
همتی در پایان با اشاره به وظیفه خطیر رسانه ها و خبرنگاران اظهار داشت::خبرنگاران و اصحاب رسانه باید برای رضای خدا قلم بزنند.اخبار دقیق و درست را به جامعه انعکاس دهند ،در مسیر درست گام بردارند و با نظارت خود مدیران را پاسخگو کنند.