رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مهمترین رکن و هدف پدافند زیستی؛ صیانت از سرمایه های انسانی


18 مهر, 1396 - 11:24 -- عابدی
مدیرکل پدافند غیرعامل استان:

مهمترین رکن و هدف پدافند زیستی؛ صیانت از سرمایه های انسانی

افشار مدیرکل پدافند غیرعامل استان در دیدار با جانشین قرارگاه پدافندزیستی کشور گفت: حفاظت وصیانت از سرمایه های انسانی مهمترین رکن و هدف پدافند زیستی به شمار می رود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"محمد افشار" مدیرکل پدافند غیرعامل استان در دیدار با سردار مهدی پور معاون سلامت سازمان پدافندغیرعامل کشور وجانشین قرارگاه پدافندزیستی کشور اظهار داشت: شرایط امروز اهمیت بحث پدافند غیرعامل را دو چندان کرده و در این میان رسیدگی به حوزه پدافند زیستی یکی از امور ضروری و اجتناب ناپذیر است.
وی با اشاره به گام‌های اساسی پدافند زیستی گفت: باید ابتدا تهدیدات را شناخت و سپس محیط خود را بشناسیم، عملیات امداد، نجات و درمان، مسئله محدودسازی منطقه عملیات، ردیابی عامل تهدید، استفاده از دارو و پادتن، مستندسازی و ارزیابی گام‌های دیگری هستند که در راستای پدافند زیستی برداشته می‌شوند.
این مسئول ادامه داد: در این دیدار که پیرو بازدید قبلی ماونین سازمان پدافند غیر عامل کشور از آزمایشگاه مرجع کنترل کیفی مواد غذایی با منشاء دامی اداره کل دامپزشکی قزوین انجام شده بود مسائل و مشکلات پدافند زیستی مطرح شد.
وی افزود: توانمندیها و ظرفیت های این آزمایشگاه مرجع به گونه ای است که پیشنهاد شد که این آزمایشگاه بعنوان آزمایشگاه مرجع شمال و شمالغرب کشوراز نظر امکانات و نیروی انسانی تجهیز و مورد استفاده قرار گیرد.
افشار گفت: در این دیدارمسائل مربوط به مقابله با بیماری های دام و طیور و بیماری های مشترک بین انسان و حیوان مورد بحث و بررسی  قرار گرفت.
وی بیان کرد : همچنین در این دیدار پیشنهاد شد که دانشگاه علوم پزشکی قزوین بعنوان مرکز آموزش و پژوهش در حوزه تهدیدات زیستی در کشور در نظر گرفته شود.
***
معاون سلامت سازمان پدافندغیرعامل کشور تاکید کرد: رصد و پایش تهدیدات مسائل 6 گانه انسان، حیوان، گیاه، محیط زیست، آب و غذا و دارو در اولویت کار قرار گیرد.
سردار مهدی پور در این جلسه اظهار داشت : در حوزه ذخایر، ژنتیک و طراحی های پدافند زیستی با مباحث نا آشنا مواجه هستیم و زیرساختهای حوزه پدافند زیستی رشد لازم را ندارند.
وی اظهار کرد: در این راستا تقویت زیرساخت های تخصصی، آموزش و آماده سازی مردم و فرهنگ سازی در این حوزه از اهمیت بسیاری برخوردار است که در قرارگاه پدافند زیستی اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.
این مسئول گفت: باید ظرفیت، توان و دانش نیروهای متخصص در این حوزه را ارتقا دهیم تا بتوانند دشمن و تهدیدهای آن را به خوبی رصد ، پایش و شناسایی کنند.
سردار مهدی پور افزود: باید قرنطینه ها در حوزه دامی و کشاورزی تقویت شود و در حوزه انسانی نیز باید از طریق نیروهای تخصصی و آموزش های لازم، برنامه ریزی مناسب صورت گیرد که دانشگاه ها نقش اساسی در شناسایی زیرساخت و تهدید ها و تقویت زیرساخت ها دارند.
گفتنی است در این دیدار تفاهم شد که پیگیری لازم جهت تخصیص یک دستگاه آمبولانس سی . بی . آر. ان. CBRN به استان قزوین در جهت مقابله با تهدیدات بیوتروریسم، شیمیایی ، زیستی، هسته ای و پرتوی قرار بگیرد.
در این جلسه دکتر کریمی نیا، مدیر حوزه سلامت قرارگاه پدافند زیستی، دانایی فر مدیرحوزه کشاورزی قرارگاه پدافند زیستی، دکترنقیبی مدیرکل دامپزشکی استان قزوین ، سلیمانی معاون اورژانس استان و  جمعی از اعضای قرارگاه پدافند زیستی استان حضور داشتند.