رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کاهش آمار طلاق با آموزش مهارت های زندگی میسر می شود


19 مهر, 1396 - 20:57 -- خبر
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین :

کاهش آمار طلاق با آموزش مهارت های زندگی میسر می شود

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: کاهش آمار طلاق به عنوان یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی جامعه با آموزش مهارت های همسرداری میسر می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام چهارشنبه شب در نشست ستاد پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی استان قزوین افزود: کاهش آسیب های اجتماعی از سیاست های مهم نظام و دولت می باشد که تحقق آن نیازمند برنامه ریزی دقیق و منسجم از سوی متولیان حوزه کنترل و پیشگیری است.

وی اظهار کرد: تغییر سبک زندگی در سال های اخیر تبعاتی به همراه داشته که از جمله آنها رشد طلاق است بنابراین در این خصوص باید با یک آسیب شناسی جامع و علمی وارد کار شده و برای کاهش این معصل بکوشیم.

بیدخام ادامه داد: البته باید فراموش نکنیم بررسی علل طلاق در میان زوج ها اقدامی پیچیده و دشوار است چرا که نمی توان تنها یک عامل را در رخ دادن این واقعه مقصر بدانیم.

وی یادآور شد: بررسی آمار طلاق در کشور نشان می دهد ظرف 10 سال گذشته، این معضل اجتماعی روند صعودی به خود گرفته است.

این مسئول اضافه کرد: نداشتن مهارت همسرداری علت اول طلاق در کشور است که به دلایل مختلفی نظیر نداشتن تفاهم، نبود مسئولیت پذیری زوج و زوجه، خیانت و دخالت دیگران، مشکلات اقتصادی و انتخاب براساس معیارهای ظاهری و مادی و مواردی از این دست باز می گردد.

وی با اشاره به آثار مخرب طلاق بر روی خانواده ها و جامعه، تصریح کرد: دومین دلیل وقوع این معضل، تغییر شیوه های همسرگزینی و ازدواج از سنتی به مدرن است.

بیدخام ادامه داد: به جهت اهمیت موضوع و لزوم مداخله جهت کاهش آمار طلاق، اداره کل امور اجتماعی استانداری قزوین با همراهی دستگاه های متولی این مساله شامل بهزیستی، دادگستری و علوم پزشکی اجرای طرح کنترل و کاهش طلاق و مداخله موثر با رویکرد تخصصی خانواده درمانی مشکل مدار را در دستور کار قرار داده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین در ادامه بر تلاش برای کاهش پدیده خودکشی نیز تاکید کرد و گفت: خودکشی از دیگر آسیب های مهم فردی و اجتماعی است که در میان معتادان و بیماران روانی بیشتر می باشد.

وی اظهار کرد: دلایل مختلفی می تواند در روی آوردن یک انسان به خودکشی موثر باشد که از جمله آنها باید به فقر، اعتیاد، خشونت خانگی، بیکاری، بیماری های روحی و روانی اشاره کرداما نمی توان گفت که تنها یکی از این عوامل موجب خودکشی می شود بلکه همه عوامل دست به دست هم می دهند که این اتفاق ناگوار رخ دهد.

وی یاد آور شد: اگر چه آمار خودکشی در قزوین نسبت به سایر استان ها کمتر می باشد ولی به جهت اهمیت این موضوع و آثار آن در جامعه ضروری است که با اقدام های موثر از جمله ارایه خدمات روانشناختی ، مشاوره و آموزش خانواده ها سعی در به حداقل رساندن آن ها داشته باشیم.

وی پیشگیری از آسیب های اجتماعی را ملزم به مشارکت عمومی دانست و در پایان گفت: فعالیت نهاد های مردمی در این راستا بسیار تاثیر گذار هستند.