رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

توجه به اقتصاد روستایی؛ ضرورت امروز توسعه


21 آبان, 1396 - 09:27 -- اداره کل روابط ...
معاون عمرانی استاندار:

توجه به اقتصاد روستایی؛ ضرورت امروز توسعه

معاون امور عمرانی استاندار گفت: توجه به روستاها در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی موجب افزایش کارایی فعالیت‌های تولیدی و زراعی می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"علی فرخزاد" معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در جلسه هم اندیشی بخشداران استان اظهار داشت: دهیاران جایگاه نماینده دولت در روستا را داشته و در کنار اجرای طرح هادی و ارائه خدمات عمومی به دلیل وظایف حاکمیتی نقش فرماندار را در روستا ایفا می کنند.
معاون استاندار ادامه داد: می‌توان گفت کارکرد تولیدی، زراعی، دامی، گردشگری و زیست‌محیطی روستاها از جنبه‌های مختلف ارتقا یافته است و نقش اساسی در اقتصاد جامعه ایفا می‌کند.
وی افزود : کلیه دهیاران استان در حال مصاحبه علمی توسط دفتر روستایی هستند تا بتوان افراد توانمند و واجد شرایط علمی و مدیریتی برای تصدی دهیاری ها انتخاب شوند.
این مسئول در ادامه اذعان داشت: کسانی که شرایط علمی و توانمندی های مدیریتی را نداشته باشند قادر به اداره روستا و پیگیری مشکلات و تحقق مطالبات مردم نخواهند بود.
فرخزداد بیان داشت: حسابرسی سالهای ۹۳ و ۹۴ در روستاها انجام گرفته است  ولی نتایج آن اعلام نشده که در انتظار استقرار دهیاران و شوراهای روستاها هستیم.
وی اذعان داشت: تلاش در جهت اقتصادی کردن روستاها توسعه همه‌جانبه را در پی دارد و گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
معاون عمرانی با بیان اینکه تا پایان سال بعد دیگرهیچ کوچه خاکی در روستاها وجود نخواهد داشت، در ادامه به توسعه پایدار اقتصادی روستاها اشاره کرد وافزود: ۲۰ میلیارد تومان از طریق بانک سینا و 10 میلیارد تومان از طریق بانک پاسارگاد تسهیلات در اختیار روستاها قرار گرفته که این مبالغ در جهت توسعه روستاها و به سمت توسعه گردشگری باید برود.
فرخزاد به نقش گردشگری در اقتصاد اشاره کرد و افزود:  قابلیت‌های صنعت گردشگری همه را به این نتیجه رسانده است که این صنعت راه‌ میانبری برای توسعه اقتصادی در کشورهای در حال توسعه و تولید ثروت در کشورهای صنعتی بوده و درآینده نزدیک این صنعت به مهم‌ترین شاخص اقتصادی هر کشور تبدیل خواهد شد.
معاون استاندارگفت: برداشت های بی رویه از معادن استان، تخریب جاده ها توسط خودروهای حامل مواد معدنی، ساخت و ساز در حریم رودخانه ها و برداشت بی رویه آب از بستر رودخانه ها از مشکلات اساسی بخشها به شمار می رود که پیگیری این مسائل در دستور کار قرار دارد. 
وی به نظارت  بر ساخت و ساز روستایی اشاره کرد و افزود: لازم است نظارت در این حوزه برای روستاها بیشتر شود تا شاهد مشکلات بعدی و ساخت های غیرمجاز و غیراصولی نباشیم.
فرخزاد از همه بخشداران خواست تا در هر بخش استان با توجه به ظرفیت آن بخش یک پروژه شاخص در نظر گرفته شود وبا جدیت دنبال شود.
معاون استاندار به هماهنگی امور در بالابردن کیفیت امور اشاره کرد و گفت: هماهنگی و هم‌افزایی بخشداری،دهیاری و دستگاه‌ها خدمات رسان در امور زیربنایی موجب کاهش مشکلات و در نتیجه رضایت‌مندی مردم می‌شود.
وی افزود: ساماندهی تجهیزات ،ماشین آلات و منابع انسانی در روستاها به زودی انجام می گیرد.
فرخزاد اذعان داشت: با توجه به اینکه منابع انسانی با ارزش ترین منابع هر سازمان به شمار می رود، آموزش شوراهای روستایی و دهیاران در دستور کار قرار دارد و با جدیت دنبال می‌شود.
وی بیان کرد: به دنبال ارتقای دیدگاه های مدیران محلی در زمینه پیشگیری از بحران و بالا بردن سطح اقتصاد روستاها و بخشها هستیم تا بتوان از این طریق سطح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در روستاها بالاتر رود.
فرخزاد در پایان سخنان خود گفت:از بخشداران انتظار می‌رود در بحث مدیریت بحران اطلاع رسانی به موقع و اقدام سریع داشته باشد.