رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ضرورت تعامل سمنهای خیریه جهت رفع محرومیت ها


25 آبان, 1396 - 21:04 -- خبر
بیدخام تاکید کرد :

ضرورت تعامل سمنهای خیریه جهت رفع محرومیت ها

نشست تخصصی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با تشکلهای حوزه امور خیریه و نیکوکاری استان برگزار شد .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در جلسه ای با تشکلهای حوزه امور خیریه و نیکوکاری که در سالن جلسات معاونت سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری برگزار شد، با اشاره به نقش تشکل های خیریه در توسعه بیش از پیش استان گفت: کاهش آسیب‌های اجتماعی به مشارکت مستمر و گسترده خیرین نیاز دارد.

مریم بیدخام افزود: بدون تردید یکی از الطاف الهی به برخی بندگانش این است که آنان را گزینش کرده تا به دیگران خدمت کنند و شما مصداق این لطف قرار گرفته اید.

وی  با بیان این که وضعیت فعلی کشور در حوزه آسیب‌های اجتماعی به مشارکت مستمر و گسترده خیرین نیاز دارد، افزود: دولت به دلیل حجم و گستردگی آسیبها به تنهایی و بدون مشارکتهای مردمی نمی تواند نسبت به کاهش و ریشه کن کردن این معضل اقدام کند.

مریم بیدخام با بیان اینکه: آسیب‌های اجتماعی امروزه یکی از دغدغه‌های اساسی در جامعه محسوب می‌شوند که یکی از مهمترین راهکارهای رفع این مشکلات، استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد است ، خاطرنشان کرد .

سیاست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی ایجاد بستر مناسب جهت تعامل هرچه بیشتر تشکل های مردم نهاد خیریه است  تا از طریق این تعاملات، شاهد خدمت رسانی بهتر به همه نیازمندان و بیماران باشیم. 

این مقام مسئول در توضیح نحوه تعامل سمنهای خیریه جهت خدمات رسانی بهینه اظهار کرد: هیات امنایی متشکل از نمایندگان سمنها کلیه امور خدمات رسانی به نیازمندان را در عرصه های مختلف : اشتغال برای زنان سرپرست خانوار ، درمان ، ازدواج ، پیشگیری از اعتیاد ، بیماریهای خاص و سایر امور ساماندهی خواهند کرد به گونه ای که با راه اندازی سامانه و ثبت مشخصات و نیازهای مخاطبین خود و  از طرفی  دیگر شناسایی خیرین  ، نیازمندان را جهت دریافت خدمات بهتر ساماندهی نمایند . 

وی با  اشاره به به بخشنامه های صادره از وزارت کشور در خصوص قوانین مربوط به سمنها گفت : مطابق مقررات کشوری، توزیع قبوض توسط هر شخص و مؤسسه ای در معابر و اماکن عمومی ممنوع است و ایجاد صنادیق جمع آوری اعانات مردمی توسط مؤسسات در اماکن، صرفاً با مجوز هیأت نظارت ذیربط صورت می پذیرد. ضمن آنکه شرایط ایجاد تشکل خیریه در حال حاضر با شرایطی همراه است که یکی از شرایط مهم آن آورده مالی ذکر شده است.

دبیر هیأت نظارت بر سازمان های مردم نهاد استان تأکید کرد: سازمان های مردم نهاد در انتهای هر سال می بایست گزارش عملکرد مالی و اجرایی خود را جمع بندی و پس از تأیید مدیران و بازرس تا اواخر اردیبهشت ماه سال بعد به دبیرخانه هیأت نظارت استان ارائه نمایند.

گفتنی است که در ادامه این جلسه نمایندگان هر یک از سمنها با ارائه گزارش از نحوه فعالیت تشکل ذیربط جهت ساماندهی خیرین و نحوه ارائه خدمات توضیحاتی را ارائه دادند.