رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

یکی از نشانه های جامعه سالم، نشاط اجتماعی است


22 فروردين, 1397 - 19:46 -- خبر
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی :

یکی از نشانه های جامعه سالم، نشاط اجتماعی است

مدیر کل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت:یکی از نشانه های جامعه سالم، شادی و نشاط اجتماعی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"مریم بیدخام "در همایش " آفتاب سلامت ، توسعه سلامت و نشاط اجتماعی " که در سالن اجتماعات کتابخانه امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد،طی سخنانی گفت : در یک جامعه با نشاط، امید به زندگی افزایش یافته . شاهد اشتغال بیشتر، آسیب های اجتماعی کمتر، شکوفایی استعدادها بیشتر، وفاق و همدلی و سلامت روانی و اجتماعی افراد هستیم و در عین حال نیز مسیر پیشرفت انسان در چنین جامعه ای تعالی می یابد.

بیدخام ادامه داد: شادی و نشاط اجتماعی از نشانه های جامعه سالم است و اگر این مساله در جامعه نباشد، با انفعال، افسردگی و انحرافات مختلف روبرو می شویم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شادی و نشاط در جامعه کمرنگ شده، اضافه کرد: البته بین شادی و نشاط تفاوت هایی وجود دارد تا جایی که بسیاری از جوانان ما با انجام اعمال آسیب زا به دنبال نشاط آوری هستند در حالی که این شادی یک احساس زودگذر و مقطعی است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به لزوم احیا سنت ها اضافه کرد: در ایام نوروز 20 درصد جرائم کاهش یافته است و نوروز فرهنگ کهن دیرین در بین ایرانیان است و وقتی سنت ها را احیا کنیم جوان ما با نشاط شده و جامعه امید بیشتری می یابد و آسیب های اجتماعی کاهش می یابد، در واقع هر چه شادی و نشاط مشروع را در جامعه نهادینه کنیم، آسیب های اجتماعی کنترل یافته و کاهش می یابد.

وی توضیح داد: بین شادی و نشاط تفاوت وجود دارد، شادی احساس گذرا است و برخی مواقع جوانان برای به دست آوردن این شادی رو به مواد مخدر می آورند که در دراز مدت دچار مشکل می شوند ولی نشاط رضایت مندی است که انسان از داشته هایش دارد و امید به زندگی را افزایش می دهد.

بیدخام ادامه داد: در فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی به موضوع شادی و نشاط مومن تاکید زیادی شده و نیاکان ما نیز به خوبی این موضوع را دریافته بودند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تقویت فرهنگ ملی و مذهبی، مسابقات محلی، جشنواره ها و جشن های محلی، اردوهای مختلف، فعالیت های مردمی، تشکل های خیریه ، ورزش و مثبت اندیشی می تواند از راهکارهای نشاط آفرینی در جامعه باشد.

وی با بیان اینکه دولت کاهش آسیب‌ ها را در اولویت کار خود قرار داده و اعتبارات خوبی را نیز برای استان ها در نظر گرفته، ادامه داد: بدون شک اجرای برنامه های نشاط بخش برای جامعه حیاتی و جدی بوده و ما نیز در این راستا تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست

گفتنی است همایش مهارت های زندگی با عنوان " آفتاب سلامت ، توسعه سلامت و نشاط اجتماعی" 

از سوی جمعیت هلال احمر قزوین و در راستای تفاهم نامه خود با استانداری در جهت تبیین برنامه های مشترک فی مابین در جهت کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی  روز چهارشنبه 22 فروردین ماه در کتابخانه امام خمینی (ره) قزوین  برگزار شد.