رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

ضرورت ایجاد سازمان مردم نهاد با هدف حمایت از بیماران اوتیسمی در قزوین


22 فروردين, 1397 - 21:25 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری تاکید کرد:

ضرورت ایجاد سازمان مردم نهاد با هدف حمایت از بیماران اوتیسمی در قزوین

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین گفت: می بایست سازمان مردم نهادی در حمایت از بیماران اوتیسمی ایجاد شود تا با پیگیری مطالبات و آگاهی رسانی ،خدمات دهی مناسبی را به این بیماران انجام دهد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"مریم بیدخام "در همایشی که ظهر امروز(چهارشنبه) به منظور آگاه‌سازی درمورد اختلال اتیسم در فرهنگسرای بانو حضرت زهرا(س) قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: نامگذاری روزی با عنوان "روز جهانی آگاه‌سازی اختلال طیف اتیسم" فرصت مغتنی است تا مطالبات و مشکلات خانواده‌های دارای کودک مبتلا به اتیسم دیده شود. 

وی افزود: از خانواده‌های دارای کودکان مبتلا به اتیسم دعوت می‌کنم که سازمان مردم نهادی با این مضمون به ثبت رسانند؛ زیرا ما تشکلی با این عنوان در استان نداریم. 

مدیرکل اجتماعی استانداری قزوین اضافه کرد: با ایجاد این تشکل بحث آگاهی رسانی، خدمات دهی و انتظاراتی که از دولت دارید تحت عنوان این انجمن صدای شما بلندتر شنیده شده و مطالبات جدی‌تر مطرح می‌شود تا بتوانید کمک‌هایی را از این طریق برای خانواده‌ها بگیرید. 

وی بیان کرد: اگر سن غربالگری که بین سنین 2 تا 5 سال است به موقع انجام شود خانواده‌ها بهتر می‌توانند به خود و کودک خود برای مواجه شدن مناسب و صحیح با این اختلال کمک کنند. 

بیدخام عنوان کرد: مهمترین موضوع بحث توانمندسازی و آگاهی بخشی به خانواده‌ها است تا چنانچه کودکی با این ویژگی‌ها در خانواده‌ای متولد شد آنها بتوانند به موقع غربالگری و شناسایی کرده و اقدامات لازم را انجام دهند. 

شناسایی 83 کودک مبتلا به اتیسم در قزوین

وی با اشاره به تعداد کودکان مبتلا به اتیسم در استان گفت: طبق آمارها در استان قزوین ۸۳ کودکان مبتلا به اتیسم شناسایی شده است؛ که از این تعداد 50 نفر از خدمات بهزیستی بهره‌مند می‌شوند و۳۳ نفر دیگر نیز از مراکز دیگر استفاده می‌کنند؛ البته ممکن است کودکانی هم باشند که هنوز شناسایی نشده‌اند. 

مدیرکل اجتماعی استانداری قزوین تصریح کرد: هرچند این تعداد، آمار بالایی نیست؛ اما حتی اگر یک کودک مبتلا به اتیسم وجود داشته باشد خانواده‌ها باید خدمات کافی را بگیرند. 

وی در پایان تاکید کرد: راهکار مناسب این است که شما بتوانید سازمان مردم نهادی با این عنوان ایجاد کنید؛ زیرا باتوجه به اینکه شما بهتر در جریان مشکلات کودکان دارای اتیسم هستید؛ بنابراین به اتفاق یکدیگر به بهترین شکل می‌توانید پیگیر مطالبات و مشکلاتشان باشید.