رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

آمار طلاق در مرکز استان 8.6 درصد کاهش داشته است


27 فروردين, 1397 - 14:06 -- اداره کل روابط ...
مدیرکل دفتر اجتماعی،درکارگاه آموزشی زوج درمانی:

آمار طلاق در مرکز استان 8.6 درصد کاهش داشته است

کارگاه آموزشی " زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی " با محوریت دفتر اجتماعی استانداری برای مشاورین و کارشناسان حوزه طلاق ، به منظور کنترل و کاهش آسیب طلاق برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"مریم بیدخام" در آیین اختتامیه کارگاه آموزشی سه روزه زوج درمانی که با رویکرد تئوری انتخاب و واقعیت درمانی ویژه مشاوران و روان شناسان برگزار شد گفت : هرچند قزوین جزو استان های با وضعیت بحرانی در زمینه طلاق نیست اما باید با اقدام های مورد نیاز،فرهنگ سازی و آموزش درست زوجین این آمار را به حداقل ممکن برسانیم.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به اینکه آمار طلاق در مرکز استان 8.6 درصد کاهش داشته که البته این آمار در کل استان 1.5درصد افزایش داشته است.گفت: برگزاری دوره های آموزشی برای زوجین و کسب مهارتهای زندگی در این زمینه موثر بوده است .
این مسئول در ادامه برگزاری اینگونه کارگاه ها را از تدابیر بسیار مهم و موثر در جهت کنترل و کاهش آمار طلاق دانست و اضافه کرد: سامانه ثبت طلاق نیز یکی دیگر از همین اقدامات است که با استفاده از آن زوجینی که قصد طلاق دارند قبل از مراجعه به دادگاه اطلاعات خود را وارد سامانه می کنند تا شاید در طی همین دوره ها به تفاهم برسند.
بیدخام، به روز رسانی آگاهی و دانش مشاوران و روان شناسان خانواده را از اهداف مهم این کارگاه سه روزه ذکر کرد و ادامه داد: با توجه به نقش اساسی دستگاه های دیگری چون آموزش و پرورش، دادگستری و نیروی انتظامی در زمینه مشاوره از نمایندگان آنها نیز در این کارگاه ها دعوت به عمل آمده است.
وی گفت: طلاق تنها جدایی 2 فرد از یکدیگر نیست بلکه با ایجاد پدیده های دیگری چون فرزندان طلاق و زنان بی سرپرست آسیب های مختلف دیگری را نیز در جامعه به دنبال دارد بنابراین آموزش و آگاه سازی صحیح خانواده ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
بیدخام ادامه داد: در دنیای امروز به علت پیدایش و حضور پدیده های جدیدی چون فضای مجازی ارتباطات کلامی بین خانواده ها کاهش یافته و هرچه این ارتباطات کمتر می شوند طلاق عاطفی افزایش می یابد که باید تدبیری برای این مشکل اندیشید.
وی افزود: امیدواریم با برگزاری این کارگاه ها آمار طلاق در قزوین تا حد قابل توجهی کاهش یابد.
بیدخام با بیان اینکه زوج درمانی راهکار مناسبی برای حل مشکلات زوجینی است که به تنهایی قادر به حل مشکل خود نیستند،گفت: زوج درمانی می تواند طلاق عاطفی را کاهش و روابط کلامی و غیرکلامی را بهبود بخشد.
بیدخام علت بیشتر طلاق ها را در نداشتن تفاهم میان زوجین عنوان کرد و افزود:آموزش های کارگاهی می تواند به درک متقابل، اتخاذ تصمیم مناسب برای تغییر رفتار و رفع سوء تفاهم ها توسط درمانگر کمک کند.
وی افزود:دستیابی به آرامش و خوشبختی منوط به برخورداری همسران از مهارت های ارتباطی بوده و درمانگران می توانند به عنوان نفر سوم به کمک زوجین بیایند تا همدیگر را بهتر درک کنند.
گفتنی است کارگاه "زوج درمانی با رویکرد تئوری انتخاب  و واقعیت درمانی" در استان قزوین توسط دفتر امور اجتماعی وفرهنگی استانداری  با همکاری اداره کل بهزیستی در روزهای 24 لغایت 26 فروردین ماه سال جاری در محل سالن جلسات جهاد کشاورزی استان( باغستان) با تدریس دکتر علی صاحبی(دکترای روانشناسی بالینی و فوق دکترای اختلال وسواس و عضو هیئت علمی موسسه ویلیام گلاسر)برای 40 نفر از روانشناسان و مشاوران خانواده استان، با هدف آموزش گام به گام مشاورینی که می‌خواهند بطور اختصاصی با زوجین کار کنند برگزار شد.
 مشاوره زوجین و زوج درمانی یکی از حوزه های تخصصی است که از علم روان شناسی، جامعه شناسی و مشاوره تغذیه می کند وبرای تربیت زوج درمانگرانی که بطور سیستماتیک و رویکردمدار با مراجعین کار کنند تهیه و تدارک دیده است.