رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

اولین همایش سازگاری با کم آبی در فرمانداری شهرستان تاکستان برگزارشد .


19 ارديبهشت, 1397 - 21:26 -- روابط عمومی فرم...
فرماندار تاکستان

اولین همایش سازگاری با کم آبی در فرمانداری شهرستان تاکستان برگزارشد .

سیاوش طاهرخانی فرماندارتاکستان :بیش از 99درصد روستاهای شهرستان تاکستان تحت پوشش خدمات شرکت آب وفاضلاب روستایی هستند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین

محمّد علیزاده، در همایش سازگاری با کم آبی و تجلیل از سقایان روستاهای تاکستان افزود: از 413 میلیارد مترمکعب بارش در کشور 270 میلیارد مترمکعب آن تبخیر و مابقی قابل برنامه ریزی است که از این میزان نیز تنها 38 میلیارد مترمکعب آن وارد حوزه های زیر زمینی می شود و بنابراین برداشت فعلی از آب های زیر زمینی در کشور و استان بیش از توان بازسازی آن ها است. 

وی تصریح کرد: استاندارد تعریف شده به ازاء هر فرد در شرایط عادی 120 لیتر در شبانه روز است و این در حالیست که در سطح کشور کاهش 20 درصدی بارش، کاهش 25 درصدی روان آب ها و افزایش دما را داشته ایم که به نوبه خود افزایش مصرف و تشدید رقابت بین مصرف کنندگان را در پی داشته است.

علیزاده به مقوله مدیریت مصرف اشاره کرد و گفت: کارایی آب شیرین به طور میانگین در دنیا موجب 3 کیلوگرم تولید کالا می شود که در کشور ما این میزان تنها یک کیلوگرم است و این نشان می دهد که باید بهره وری از منابع محدودمان را افزایش دهیم.

وی با اشاره به بحران سازی پدیده زلزله در کشور اضافه کرد: این در حالیست که در کشور ژاپن مردم با زلزله به سازگاری رسیده و با آن مقابله می کنند و این مساله ای است که در بحث آب باید در ایران هم اتفاق بیفتد و با کم آبی به سازگاری رسیده و مصرف آب را بهینه سازی کنیم.

همچنین در این مراسم مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان تاکستان گفت: 99 درصد جمعیت روستایی شهرستان تاکستان تحت پوشش خدمات این شرکت قرار دارند و با اتمام برنامه ها در چند روستای باقیمانده، آماده برگزاری جشن آبرسانی روستایی در شهرستان تاکستان هستیم.

به گفته رامین یعقوبی در ادامه افزود که در مساله آب در حوزه شهرستان تاکستان از مرز خطوط قرمز و بحران عبور کرده ایم و در برخی مناطق روستایی در عمق 250 تا 300 متر به آب رسیده ایم که ضرورت سازگاری با کم آبی و مصرف بهینه را گوشزد می کند.

وی همچنین گفت که در برخی روستاها مصرف آب آشامیدنی بیش از 3 تا 4 برابر حد مجاز است که علاوه بر مساله تامین آب، مشکل افزایش هزینه آب بها برای مشترک را در پی دارد.

یعقوبی در پایان انشعابات غیر مجاز برخی از اهالی روستاها را از جمله چالش های حوزه کاری خود خواند و خواستار همکاری دهیاری ها و شوراهای روستاها برای تبدیل آن ها به انشعابات مجاز شد.

گفتنی است در این مراسم همچنین بهمن طاهرخانی، نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از تلاش های شرکت آب و فاضلاب روستایی برای آبرسانی به اهالی روستاهای این شهرستان طی سخنانی بر ضرورت اعمال مدیریت مصرف و حفظ آب برای نسل های آینده تاکید کرد.

سیاوش طاهرخاانی، فرماندار تاکستان نیز تحت پوشش قرار گرفتن 99 درصدی جمعیت روستایی را در این شهرستان اقدامی انقلابی و قابل تقدیر خواند و با اشاره به اینکه بارش های هفته های اخیر در حوزه شهرستان تاکستان نسبتاً خوب بوده گفت: آب هست ولی کم هست و باید مصرف آن از سوی مردم مدیریت شود.