رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

صیانت از حقوق شهروندی نیازمند مشارکت مردم است


5 خرداد, 1397 - 14:04 -- خبر
بیدخام مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی :

صیانت از حقوق شهروندی نیازمند مشارکت مردم است

اولین جلسه ستاد صیانت از حقوق شهروندی به ریاست آشناگر معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری در سالن جلسات معاونت سیاسی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی و دبیر ستاد صیانت در اولین جلسه  ستاد صیانت از حقوق شهروندی  که به ریاست آشناگر معاونت سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری در سالن جلسات معاونت سیاسی برگزار شد ، ضمن گرامیداشت ماه مبارک رمضان و آرزوی قبوالی طاعات و عبادات ، از دستگاه های خدمات رسان ایام نوروز که با برنامه ریزی های لازم موجبات افزایش میزان رضایتمندی گردشگران و مسافرین نوروزی را در استان فراهم کرده و با بازرسین ستاد صیانت استان همکاری لازم را معمول داشتند تقدیر وتشکر نموده و برضرورت توجه و برنامه ریزی دستگاه ها به موضوع عفاف و حجاب و حقوق شهروندی در طول سال تاکید نمودند.
مریم بیدخام افزود : با توجه به اهمیت موضوع  عفاف و حجاب ، این موضوع بصورت خاص در نود و نهمین جلسه شورای اجتماعی کشوربعنوان مهم ترین نهاد سیاستگذاری ، برنامه ریزی و تصمیم گیری در مسایل اجتماعی مطرح گردید و  از آنجایی که یکی از مهمترین مصوبات جلسه مذکور پیرامون تصمیم گیری در زمینه اجرای مطلوب مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان سیاست ها و راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و وظایف تعیین شده دستگاه ها بود، بعنوان دیگردستور جلسه ستاد صیانت استان قرار گرفت .
بیدخام اظهار داشت: در جلسه یاد شده همچنین تاکید شد که این موضوع نباید با انگیزه های سیاسی و جناحی ادغام شود جرا که  مردم ما متدین و مسلمان بوده و مساله عفاف و حجاب بایستی  فارغ از چنین دیدگاه هایی مطرح شود.
وی اضافه کرد: این مساله نیازمند آموزش های بنیادین و مداوم در خانواده و اجتماع  و همچنین مشارکت و عزم جدی همه نهادهای متولی به صورت مستمر و هماهنگ است.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به ضررت ترویج فرهنگ عفاف و حجاب که از دغدغه های مسئولان می باشد . بر لزوم تلاش همه دستگاه ها و نهادها برای کاهش آسیب های اجتماعی تاکید نموده و اظهار داشت:  اقدام در این زمینه به یک یا چند دستگاه محدود نمی شود وهمگی باید نسبت به آن احساس مسئولیت کنیم و در کنار این موضوع، تلاش برای کاهش آسیب های اجتماعی از قبیل اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که می بایست برای حل آسیب های اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت سازمان های مردم نهاد موجبات کاهش  آسیب های اجتماعی را فراهم نمود .
     ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش رو بودن هفته عفاف و حجاب بر ضرورت اهتمام و توجه دستگاه ها در اجرای برنامه های نو واثر بخش بویژه در میان نسل نو و خانواده ها تاکید نمودند.
      دبیر محترم ستاد صیانت استان در بخش دیگری از سخنان خود توضیحاتی را پیرامون بخشنامه ماه مبارک رمضان ابلاغی وزارت محترم کشور بیان نموده و بر ضرورت برنامه ریزی دستگاه های اجرایی در ماه مبارک رمضان به منظور استفاده از آثار و برکات و حفظ حرمت این ماه مبارک  ، در دو محور وظایف مشترک  برای کلیه دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی و وظایف  اختصاصی برخی از دستگاه های در ماه  مبارک رمضان تاکید نمودند .
وی افزود :  سیاستها در خصوص گسترش و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب  باید اقناعی همراه با تشویق و اعتمادسازی بوده و در این راستا برخی دستگاه ها ی فرهنگی مانند آموزش و پرورش، صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی و فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه خطیری برعهده دارند .
وی، توجه به جوانب زیبایی شناختی، طراحی پوشش بانوان، احیای الگوهای محلی و بومی، ایجاد نمایشگاه با نرخ های مناسب در جهت ترویج فرهنگ ایرانی-اسلامی  از سوی دولت  حائز اهمیت برشمرد و خاطرنشان کرد از طریق برگزاری جشنواره و نمایشگاههای مد و لباس می توان توسعه فرهنگی و اجتماعی انجام داد و فرهنگ و هویت ایرانی – اسلامی را تقویت کرد
بیدخام، نقش سمن ها را در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و حقوق شهروندی موثر دانست و گفت: این مهم یک مطالبه عمومی است و نیازمند مشارکت مردم است .
بیدخام با تاکید براینکه در ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب نقش مردان نباید به هیچ عنوان نادیده گرفته شود افزود :  مراعات مرزهای عفاف و حجاب در یک جامعه تنها مختص به زنان نیست، بلکه رعایت این امر  از طرف مردان نیز امری لازم و ضروری محسوب می‌شود .
وی ضمن تقدیر و تشکر از دستگاه هایی که در بازرسی های ستاد صیانت حقوق شهروندی در ایام نوروز همکاری داشتند، یادآور شد: مرحله دوم این طرح پس از ماه مبارک رمضان و با وسعت بیشتری انجام خواهد شد.