رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی با مصرف آبی کم، نجات بخش کشاورزی است


16 تير, 1397 - 17:31 -- اداره کل روابط ...
استاندار قزوین تاکید کرد:

تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی با مصرف آبی کم، نجات بخش کشاورزی است

استاندار قزوین بیان داشت:با توجه به تغییرات اقلیمی منطقه و کشور باید خود را با کم آبی سازگار کنیم و در این راستا ضرورت اصلاح الگوی کشت و استفاده از تکنولوژی های پیشرفته آبیاری برای نجات کشاورزی نیاز است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"عبدالمحمد زاهدی "  در جمع روستاییان چشمه غلامعلی واقع در بخش کوهین، اظهار داشت: پائیز سال گذشته نگران وضعیت کشاورزی امسال بودیم و اگر کمبود بارندگی ها ادامه می یافت با مشکلات جدی تری نیز مواجه می شدیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه بارش های بهاری کمبود بارش پائیزی را جبران کرد و بخشی از نگرانی ها و دغدغه کشاورزان این استان را مرتفع ساخت.
وی با اشاره به بازدید از یک مرکز خرید گندم در بخش کوهین، یادآور شد: خوشبختانه میزان بارش های بهاری امسال، آسیب دیدگی های سال گذشته مزارع گندم را به حداقل رساند.
زاهدی به افتتاح طرح آبیاری نوین در باغ 40 هکتاری گردو در روستای حسام آباد اشاره کرد و گفت: اگرچه سرمای امسال کم سابقه بود و خسارت سنگینی را نیز به باغ های استان در عرصه های مختلف وارد ساخت اما امیدواریم با تغییر کشت بتوانیم میزان آسیب دیدگی ها را سال به سال کاهش دهیم.
استاندار قزوین بیان داشت:با توجه به تغییرات اقلیمی منطقه و کشور باید خود را با کم آبی سازگار کنیم و در این راستا کشت محصولات با نیاز آبی کم یکی از راهکارها برای مصرف بهینه آب و رونق کشاورزی می باشد.
وی با اشاره به کمبود منابع آبی در قزوین، افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی منطقه و کشور باید خود را با کم آبی سازگار کنیم و در این رابطه نیز کارگروه سازگاری با کم آبی در هیات دولت تشکیل شده است.
وی در ادامه اضافه کرد: چاه های غیرمجاز، برداشت های بی رویه و نوع کشت، کمبود منابع آبی موجود را تشدید بخشیده و از این رو باید با اصلاح شیوه های کشت و جلوگیری از برداشت های بی رویه، برای مقابله با بی آبی اقدام کنیم.
استاندار قزوین با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی، گفت: در طول 40 سال گذشته سرمایه گذاری های صورت گرفته در کشور طی 2 هزار و 500 سال گذشته بی سابقه بوده است.