رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

بهره برداری از دوحلقه چاه جدید برای تامین آب شرب شهر قزوین


20 تير, 1397 - 08:04 -- اداره کل روابط عمومی
معاون عمرانی استاندار قزوین خبر داد:

بهره برداری از دوحلقه چاه جدید برای تامین آب شرب شهر قزوین

معاون عمرانی استاندار گفت: برای تامین کمبود آب استان دو حلقه چاه جدید موسوم به سینا ۲ و سینا ۳ در منطقه میدان دام قزوین با ظرفیت ۱۰۰ لیتر در ثانیه مورد بهره‌برداری قرار گرفت

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

علی فرخزاد با بیان این مطلب  افزود:با وارد مدار شدن دو حلقه چاه جدید در این منطقه و سایر اقدامات صورت گرفته در خصوص افزایش منابع جدید استحصال آب، بخش اعظمی از مشکلات کمبودآب استان مرتفع خواهد شد. همچنین مقرر شده ، شرکت آب منطقه ای و شهرداری چاههای موجود را وارد مدار آبرسانی نمایند. کار حفر، تجهیز و اجرای خط انتقال آب و برق چاه شماره چهار منطقه میدان دام نیز با صرف هزینه هفت میلیارد ریالی اواسط تابستان به پایان رسیده و با آبدهی 40 لیتر در ثانیه وارد مدار می‌شود.
فرخ زاد خاطر نشان کرد: مصرف آب شرب استان تنها 5 درصد از کل مصرف آب بوده و در خصوص تامین آن با مشکلی مواجه نیستیم.
معاون استاندار افزود:90 درصد آب تجدیدناپذیر استان صرف امور کشاورزی می شود، این درصد در استانهای دیگر کشور نیز به همین گونه است و در مقایسه با سایر کشورها ایران تنها کشوری است که مصرف آب بالاتر از ۵۰ درصد منابع تجدیدناپذیر را دارا می باشد.
 وی اقدامات جهاد کشاورزی در خصوص اصلاح سیستم آبیاری و بازنگری در الگوی کشت را ناکافی دانست و تاکید کرد: با توجه به شرایط کنونی ضروری است جهاد کشاورزی به طور عاجل وارد عمل شده و با آموزش مناسب به کشاورزان در زمینه های اصلاح روش های کاشت، اجرای سیاست تغییر کاربری اراضی ، کاهش سطح کشت محصولات با مصرف بالای آب، توسعه کشت های گلخانه ای، اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و مهار آب های فصلی در این خصوص اقدام نمایند.