رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

اعمال تحریم ها مهمترین مولفه جنگ اقتصادی است


12 آبان, 1397 - 10:50 -- اداره کل روابط ...
جانشین قرارگاه پدافند اقتصادی کشور:

اعمال تحریم ها مهمترین مولفه جنگ اقتصادی است

جانشین قرارگاه پدافند اقتصادی کشور گفت: اعمال تحریم ها مهمترین مولفه جنگ اقتصادی است و دشمنان برای دست یابی به اهداف خود و فلج کردن کشور به آنها روی آورده اند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

سردار محسن ساسانی روز شنبه در همایش دفاع غیرعامل در جنگ اقتصادی که در استانداری قزوین برگزار شد افزود: اصطلاح جنگ اقتصادی در سال های اخیر بسیار پرکاربرد بوده، در حالیکه کشور از ابتدای انقلاب با آن درگیر است.

معاون زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: برای اولین بار واژه جنگ اقتصادی در دی ماه سال 58 توسط امام راحل به کار برده شد که نشان دهنده استفاده دشمنان از این شیوه برای دست یابی به اهداف خود از ابتدای انقلاب بوده است.

ساسانی با بیان اینکه مهمترین مولفه جنگ اقتصادی تحریم ها هستند، اضافه کرد: دشمنان به ویژه آمریکا در این شیوه با توجه به ساختارهای بین المللی به مجازات های فرا ملی مانند قطع روابط تجاری،ایجاد ممنوعیت برای فعالان اقتصادی،ممنوع کردن سرمایه گذاری و روابط تجاری و ... اقدام می کنند.

وی افزود: جنگ اقتصادی امروزه ابعاد گسترده ای یافته و بسیار پیچیده شده و به معنای به کارگیری همه مولفه های قدرت یک کشور علیه همه مولفه های نظامی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علم و فناوری کشور هدف است.

این مسئول با اشاره به تغییر رویکرد دشمنان از جنگ نظامی به اقتصادی افزود: امروزه تهدیدات دشمنان از حوزه نظامی به دلیل قابلیت ها و توانمندی های کشور به بخش های دیگر از جمله جنگ اقتصادی روی آورده اند و طبق برآوردها امکان جنگ نظامی علیه کشور فعلا وجود ندارد.

ساسانی اضافه کرد: امروزه کشور درگیر یک جنگ اقتصادی تمام عیار شده است و باید مردم و مسئولان نسبت به پیچیدگی این جنگ هوشیاری و آگاهی لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به اهداف جنگ اقتصادی اضافه کرد: تاثیرگذاری بر امنیت کشور، کاهش توان مقاومت ملی،کسب تسلط اقتصادی،کاهش توان بازسازی،کاهش قدرت دولت در اداره مردم،تحمیل اراده و خواست دشمن و در نهایت براندازی حکومت از جمله اهداف دشمنان در این جنگ است.

این مسئول با اشاره به ضرورت مصون سازی پیکره اقتصاد کشور گفت: با توجه به جهت گیری های دشمنان و روشن بودن اهداف جنگ اقتصادی باید با اتحاد و همدلی برای مصون سازی پیکره اقتصاد کشور اقدام کرد تا میزان آسیب پذیری اقتصاد کشور در این جنگ به حداقل برسد.

جانشین قرارگاه پدافند اقتصادی کشور با اشاره به سالروز تاسیس پدافند غیرعامل کشور اضافه کرد: این ساختار در سال 82 با هدف مقابله با تهدیدات گسترده دشمنان در حوزه های مختلف شکل گرفت که امروزه نقش و تاثیرگذاری آن برای مقابله با این تهدیدات بر همگان روشن شده است.