رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مناسب سازی محیط شهری برای معلولین و جانبازان با اعتقاد قلبی انجام شود


15 آذر, 1397 - 14:44 -- اداره کل روابط ...
معاون عمرانی استاندار:

مناسب سازی محیط شهری برای معلولین و جانبازان با اعتقاد قلبی انجام شود

معاون عمرانی استاندار تاکید کرد: سازمان نظام پزشکی در تمدید پروانه مطب ها و مراکز درمانی که نسبت به مناسب سازی برای معلولین اقدامی نکرده اند، دقت بیشتری داشته باشند .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

" علی فرخ زاد "  در جلسه  ستاد مناسب سازی شهری و اماکن عمومی جهت استفاده معلولین گفت: به دلیل اهمیت موضوع مناسب سازی شهری برای معلولان، جانبازان و تمامی افراد کم توان حرکتی، یکی از مصوبات آخرین جلسه شورای برنامه ریزی استان، تامین  اعتبار برای مناسب سازی دستگاههای اجرایی استان بود و ضروری است فرمانداران و معاونین ایشان حتما  در کمیته برنامه ریزی شهرستان در اعتبارات سال آینده در این خصوص پیش بینی های لازم را داشته باشند ، همچنین دفتر امور شهری و شوراها ی استانداری  نسبت به  ابلاغ نامه برای شهرداری های استان مبنی بر پیش بینی بودجه لازم برای مناسب سازی اماکن عمومی و ساختمانهای شهرداری اقدام نمایند.
وی ضمن تشکر از تمامی شهرداری ها بالاخص شهرداری قزوین که در خصوص مناسب سازی شهری اقدامات مثمرثمری انجام داده اند ، خبر داد:  درقزوین به عنوان اولین شهر در کشور از شنبه در راستای اجرای مصوبه هئیت دولت، در حوزه اتوبوسرانی 50 دستگاه اتوبوس برای سهولت استفاده افراد کم توان حرکتی مناسب سازی شده است و 2500 کارت شهروندی با اعتبار 2 میلیارد تومان به صورت رایگان در اختیار این افراد قرار گرفته است.
فرخ زاد بیان کرد: در کمیته آموزشی شهرداری ها یکی از سرفصل ها موضوع آموزش های لازم برای مناسب سازی فضاهای شهری اعلام شده و باید مورد توجه جدی قرار گیرد و از ظرفیتهای سازمانهای طراحی و فرهنگی و ورزشی شهرداری در این خصوص استفاده شود، اما معتقدیم آموزش ها تنها با ابلاغ بخشنامه ها انجام نمی شود و می بایست اعتقاد قلبی وجود داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: باارزیابی از 68 دستگاه طبق آمار اعلام شده، 11  دستگاه معادل 16 درصد برای سهولت  استفاده معلولین رتبه عالی کسب کرده اند و 13 دستگاه معادل 19 درصد غیرقابل امکان تردد برای معلولین هستند و نیاز است در اسرع وقت اصلاح شوند همچنین ضروری است این ارزیابی ها در سطح ادارات شهرستانی و حتی بخش ها نیز انجام شود. 
معاون عمرانی استاندار ادامه داد: اقدامات خوبی هم برای پروژه های جدید مورد هدف مناسب سازی و هم پروژه های که از پیش وجود داشته، در حال انجام است اما با توجه به اعتبارات محدود، اولویت ها به لحاظ فراوانی تردد و موارد دیگر باید اعلام شود تا بر اساس این اولویت بندی ها اقدامات بهتری انجام شود و در این خصوص می توان از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد و نظر سنجی از معلولین و مشاوران شهرداری استفاده کرد.
وی تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی می بایست در خصوص مناسب سازی مراکز درمانی اهتمام ویژه داشته باشد و سازمان نظام پزشکی نیز در تمدید پروانه مطب ها و مراکز درمانی دقت بیشتری داشته باشند و موضوع مناسب سازی این اماکن برای پزشکان تبیین شوددر حوزه بانکها نیز موضوع دسترسی  به دستگاه  ATM برای معلولین فراهم شود و مناسب سازی بانکها و شعبشان نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت این موضوع برای استان ،فرمانداران جلسه مناسب سازی را به طور منظم برگزار کرده و مصوبات آن را پی گیری کنند و همچنین از ظرفیت انجمن شرکتهای ساختمانی و انبوه سازان در این حوزه استفاده بیشتر شود شهرداری قزوین نیز نسبت به دسترسی مناسب تر کانون معلولین توانا  و ایجاد رمپ و آسانسور در پل های هوایی سطح شهر اقدام نماید.
فرخ زاد یادآور شد: موضوع مناسب سازی شهری برای معلولین نباید تنها به جلسات این ستاد محدود شود و کمیته های فرعی فعالتر شوند و به صورت  اعتقادی و قلبی هم در ساخت پروژه های عمومی و هم مسکونی و شخصی دقت بیشتری نماییم تا شاهد حضور پرنگ تر و فعال تر معلولین در اجتماع باشیم.
وی در پایان یادآور شد: 9 شهری که به عنوان پایلوت مناسب سازی انتخاب شده بودند گزارشات خود در این خصوص را ارائه نمایند.