رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مدیریت ارتباطات در بحران (بخش سوم)

25 شهريور, 1395 - 11:31 -- عابدی

مدیریت ارتباطات در بحران (بخش سوم)

مدیریت ارتباطات در بحران (بخش سوم)

قدرت اله مهدیخانی

کارشناس امداد و نجات مدیریت بحران اداره کل مدیریت بحران

راهکارهای برقراری ارتباط  در سوانح :

تعریف شبکه :

به طور کلی به مجموعه ی چند دستگاه گیرنده و فرستنده رادیوئی ( اعم از دستی ، خودروئی و ثابت ) که با هم در محدوده پوششی خاصی به صورت نظامند و برنامه ریزی شده ارتباط صوتی برقرار می کنند را شبکه رادیوئی می گویند .

اندازه شبکه :

طراحی شبکه های رادیوئی بر حسب نیاز کاربران یا نوع کاربرد بسیار متنوع است و از کوچک ترین شبکه با دست کم دو یا چند دستگاه بیسیم رادیوئی سیار تا شبکه های بسیار گسترده سازمانی را در بر می گیرد را شبکه می گویند ( بعنوان مثال می توان به شبکه رادیوئی پلیس ، هلال احمر ، آتش نشانی و... اشاره کرد .

اجزاء شبکه :

کلیه تجهیزات و واحدهایی را که در تشکیل یک شبکه و برقرای ارتباط نقش دارند را اجزاء شبکه می نامند .

امواج رادیوئی ( HF و VHF )

ویژگیها ، مزایا و معایب امواج HF :

این امواج با لایه یونسفر در ارتباط بوده و مسیر طولانی را می پیماید .

 این نوع ارتباط به به صورت نقطه به نقطه ( Point  to Point  ) و بین تاسیسات نصب شده در ستادهای محلی و مرکز ، امکان رد و بدل کردن صوت و دیتا با سرعت پائین را می دهد . برد مفید این سیستم ها بین 200 تا 2000 کیلومتر است که معمولا برای برقراری ارتباط بین منطقه ای و مرکز ملی کفایت می کند . و از مزایای این سیستم هزینه پائین و راه اندازی آسان و سریع آن می باشد . و استفاده از آن پس از نصب رایگان بوده و امکان انتقال صدا و اطلاعات را دارد . و اما مهمترین معایب این سیستم را می توان به پرطرفدار بودن آن اشاره کرد که باعث محدود بودن فرکانسها بوده و نیاز شدید به یک منبع تغذیه قوی و یا اینکه داشتن اختلالات فصلی و روزانه که در اثر عواملی چون تشعشعات خورشیدی و... بوجود می آید.

ویژگیهای ، مزایا و معایب امواج VHF:

کارکرد این سیستم برای ارتباطات برد کوتاه ( حدود 100 کیلیومتر و کمتر ) بوده و رادیوهایی با فرکانس VHF محبوبیت بسیاری دارند و هیچ وابستگی به لایه یونسفر ندارد . تفاوت این گونه رادیوها با سیستمهای HF در خط سیر مستقیم است که وجود مانع در سر راه امواج باعث از بین رفتن موج میگردد .

این رادیوها بسیار ارزان بوده و در عین حال کیفیت خوبی نیز دارند اما در حال حاضر استفاده از این رادیو منوط به اخذ مجوز وفرکانس از سوی وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات بوده که خود می تواند پروسه وقت گیری داشته باشد .

امواج VHF :

در صورت قطع خطوط تلفن ، رادیوها با فرکانس  بالا نقش بسیار حیاتی و مهمی در زمان بروز بحران می یابند همچنین این رادیو می تواند در حفظ امنیت حادثه دیدگان مفید واقع شود زیرا که اجازه می دهند تا مدیران مرتبط با بحران و امدادگران در هر نقطه ای از منطقه ارتباط خود را با مرکز فرماندهی حفظ کنند . این رادیوها در وضعیت دستی با وسعت حدود 5 کیلومتر ، در حالت نصب شده بر روی خودرو با وسعت بین 20 تا 30 کیلومتر که البته عواملی مانند وضعیت جوی و منطقه ای بر روی این سیستم ها تاثیر می گذارند . 

ادامه دارد...