رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

رمز موفقیت مدیران شهری در نزدیکی به افکار عمومی است


24 ارديبهشت, 1398 - 22:05 -- روابط عمومی 3
مدیرکل روابط عمومی استانداری قزوین:

رمز موفقیت مدیران شهری در نزدیکی به افکار عمومی است

مدیرکل روابط عمومی استانداری قزوین گفت: رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها نما و تصویری از افکار عمومی شهروندان را در اختیار مسئولان اجرایی، دولتی و مدیران شهری قرار می‌دهند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

 

نصرت‌اله علیرضایی در جلسه نشست مشترک  اعضای شورای هماهنگی روابط عمومی استان قزوین با اعضای شورای اسلامی شهر قزوین که به مناسبت ۲۷ اردیبهشت؛روز ملی روابط عمومی در صحن شورای‌شهر برگزار شد، اظهار کرد: شورای هماهنگی روابط عمومی های استان  135 می باشند که با احتساب روابط عمومی های شهرداریها تعداد آنها به 160 نفر می رسد.
وی افزود: برای فهم و شناخت هر موضوع،پدیده و مساله ای باید ابتدا آن موضوع را در جایگاه و بستری که شکل گرفته قرار داد و تحلیل کرد تا در ادامه بتوان توقعات و انتظارات خود را بر اساس  این شناخت و جایگاه و کارکرد آن پدیده تنظیم کرد.
مدیرکل روابط عمومی استانداری قزوین ادامه داد: روابط عمومی یک نهاد مدرن و محصول جامعه جدید است که بخشی از نیازها و دغدغه های انسان را در جامعه شهری و صنعتی جدید نمایندگی می کند. 
وی افزود:در واقع روابط عمومی ها در کنار رسانه‌ها؛نمایندگی اطلاع‌رسانی و افکار عمومی را برعهده دارند و با مفاهیمی چون  ارتباطات، شفافیت، پاسخگویی مدیران، نظارت مردم،حقوق شهروندی،نقد و نقدپذیری مدیران و تعامل و نظارت بر مدیران ارتباط نزدیک و عمیقی دارند.
علیرضایی اضافه کرد: روابط عمومی‌ها نمایندگی ارتباطات، اطلاع‌رسانی و پاسخگویی در عرصه دولت را بر عهده دارند و رسانه‌ها نمایندگی افکار عمومی در حوزه غیردولتی را به دوش می‌کشند و این دو مانند دو بال اطلاع‌رسانی در جامعه نقش آفرینی می کنند.
وی خاطرنشان کرد: در جامعه امروز آن چیزی  که مدیریت شهری و شوراها به عنوان نمایندگان مردم باید به آن توجه کنند بحث پاسخگویی،توجه به حقوق شهروندی و ترویج و تقویت فرهنگ شهروندی و شهرنشینی است.
رئیس شورای روابط عمومی‌های استان قزوین افزود:  300 تا 400 سال پیش در جامعه قدیم  چیزی به نام شهروند، نظارت مردم، حق شهروندی و پاسخگویی حاکمان وجود نداشت و  اگر حاکمان و مدیران کاری انجام می‌دادند این را لطفی در حق رعایای خود می‌دانستند که بقایای این تفکر ممکن است هنوز در جامعه ما وجود داشته باشد
علیرضایی ادامه داد: موضوع مهم و محوری این است که در جامعه جدید، مردم نمایندگانی را از بین خود به صورت موقتی انتخاب می‌کنند تا در چارچوب وظایف و ماموریت‌های واگذار شده، مطالبات و خواسته‌های مردم را پیگیری کنند و رسانه ها و روابط عمومی ها می توانند این خواسته و انتظارات واقعی را در اختیار مسئولان و مدیران قرار بدهند. 
وی با بیان اینکه امروز با شهروند مطالبه‌گر مواجه هستیم، اضافه کرد: مدیران باید به صورت دائم با شهروندان مرتبط باشند و افکار عمومی را رصد کنند و این رسانه ها و روابط عمومی ها هستند که می توانند بار این مسئولیت را به دوش بکشند. 
این مسئول تصریح کرد: رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها این ماموریت را در قالب انجام نظرسنجی و افکار سنجی، برگزاری نشست‌های خبری ،گزارش های تحلیلی و بیان انتقادات و دعوت خبرنگاران به جلسات مدیران انجام می‌دهند.
مدیرکل روابط عمومی استانداری قزوین افزود: در همین راستا امروز در سطح استان جلسه محرمانه نداریم و رسانه ها به تمام جلسات و نشست ها راه پیدا می کنند چون اعتقاد داریم که  مردم، صاحب حق  هستند و مدیران باید پاسخگو و شفاف باشند.
علیرضایی ادامه داد: امروز در جامعه شهری به صورت توامان و همزمان با انفجار جمعیت ،اطلاعات و انتظارات مواجه هستیم و برای اینکه درک درستی از خواسته ها و مطالبات متکثر مردم داشته باشیم باید بستر متشکل شدن و سازمان یافتگی مردم فراهم شود و این ضعفی است که به نظر من در محیط های شهری با آن مواجه هستیم.
وی افزود: مدیران شهری باید تشکل‌های مختلف در حوزه‌های متعدد فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و عمرانی را بازوی مدیریت خود در اداره شهری بدانند؛و از دیدگاه‌ها و  نظرات مختلف آنها استفاده کرده و در جهت تقویت و تامین ملزومات و تجهیزات این سازمان های مردم نهاد تلاش کنند.
وی اضافه کرد: در محیط های شهری فاقد تشکل  و سازمان دهی دیدگاه ها و مطالبات شهروندان هستیم و این مساله فاصله مردم را با مسئولان شهری بیشتر می کند و رفتار مردم نیز غیر قابل پیش بینی می شود
این مسئول خاطرنشان کرد: شورا باید از تمام اقشار و گروه‌های جامعه برای مشارکت سازمان یافته و هدفمند بهره گیرد تا شهری تمیز،زیبا،پویا،با نشاط همراه با آرامش و درجه احساس تعلق اجتماعی بالا و برخوردار از عقلانیت جمعی داشته باشیم.
گقتنی است در پایان این جلسه از اعضای شورای مرکزی روابط عمومی های استان تجلیل شد.
در این جلسه همچنین خانم ها مهدیه السادات قافله باشی عضو شورای اسلامی شهر قزوین و عادله مهرابی رئیس روابط عمومی شهرداری قزوین با امضای،زاهدی استاندار بعنوان اعضای افتخاری شورای مرکزی روابط عمومی های استان معرفی و احکام خود را به نمایندگی توسط علیرضایی مدیرکل روابط عمومی استانداری دریافت کردند.