رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

دوره آموزش امور مالیاتی برای سمن های قزوین برگزار شد


26 ارديبهشت, 1398 - 13:08 -- روابط عمومی ۲
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین:

دوره آموزش امور مالیاتی برای سمن های قزوین برگزار شد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: دوره آموزشی امور مالیاتی ویژه تشکل های مردم نهاد با هدف ارتقاء کارایی نهادهای مدنی در قزوین برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام روز پنجشنبه در این کلاس آموزشی که با حضور محمد حشمتی معاون اداره کل امور مالیاتی استان برگزار شد، افزود: آشنایی سازمان های مردم ‌نهاد با قوانین مالیاتی بسیار ضروری است و برای تسریع و تسهیل فعالیت‌های مالیاتی باید یک عضو اصلی هر سمن نسبت به قوانین مالیاتی اطلاع کافی داشته باشد.
وی اضافه کرد: تمامی اعضای سمن ها به دلیل فعالیتهای داوطلبانه ای که در سطح جامعه دارند معتقد هستند که غیر انتفاعی بودن فعالیت، آن ها را از شمول قوانین مالیاتی خارج می کند و نیازی به اموزش این مباحث ندارند.
بیدخام همچنین گفت: بدون شک در کنار تسهیل فرآیند تاسیس سازمانهای مردم نهاد، توانمندسازی آن ها یکی از ضرورت‌ها محسوب شده و در این راستا استمرار دوره‌های آموزشی برای ارتقاء کیفی‌سازی سمن‌ها اجتناب ناپذیر است.
این مسئول اظهار داشت: سمن ها بخشی از سرمایه های اجتماعی به حساب می آیند که اگر تقویت شوند به راحتی می توانند از همه ظرفیت های قانونی در راستای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین توانمندی سمن ها را در ارتباط مستقیم با افزایش مشارکت های اجتماعی عنوان کرد و گفت: امروزه ثابت شده که تحقق توسعه فرهنگی و اجتماعی پایدار و عادلانه به مشارکت اجتماعی، جامعه مدنی و سازمانهای مردم نهاد نیازمند است و باید برای تقویت این نهادهای مردمی از همه نیروهای لازم استفاده کرد. 
وی در مورد نقش سمن ها اظهار داشت: این نهادهای مدنی می توانند در تمامی معضلات و مشکلات اجتماعی اعم از جمع آوری و ساماندهی کودکان کار، متکدیان، پیشگیری از اعتیاد و طلاق و سایر آسیب های اجتماعی موثر و کارساز باشند چرا که به بدنه اجتماعی مردمی وصل هستند.
بیدخام به افزایش اعتبارات تخصیص یافته در حوزه فعالیت سمن ها اشاره کرد و گفت: آمارهای کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد از ابتدای شکل‌گیری دولت یازدهم و دوازدهم تا امروز نشان داده که دولت توجه خاصی به سازمان های مردم نهاد دارد و در همین راستا اعتبارات خوبی به سمن ها تخصیص داده شده است.
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین به تبیین برنامه های مختلف در حوزه سمن ها پرداخت و افزود: برای ایجاد انضباط اجتماعی و فعالیت بهینه سمن ها نظارت بر فرآیند فعالیت آنها ضروری است که در این راستا از دفاتر سمن ها بازدیدهای مستمر انجام می شود. 
وی توضیح داد: طبق برنامه ریزی های به عمل آمده برای معرفی سمن های پویا و فعال یک نظام ارزشیابی وضع شده تا سطح بندی فعالیت سمن ها مشخص شود.
بیدخام یادآور شد: در خصوص برگزاری دوره های آموزشی طبق نیاز سنجی که از سمن ها صورت گرفته، پروپوزال نویسی، تسهیل گری، راهکارهای جذب قانونی مشارکت‌های مردمی، چگونگی مستندسازی و گزارش‌نویسی اقدامات و برنامه‌ریزی سیستمی، نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در تحقق حقوق شهروندی و شبکه‌سازی در الویت قرار دارند و طی سال جاری دوره های آموزشی لازم در این خصوص برگزار خواهد شد.