رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین ظرفیت جهانی شدن دارد


22 خرداد, 1398 - 12:11 -- روابط عمومی ۲
رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی:

بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین ظرفیت جهانی شدن دارد

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی با استاندار قزوین دیدار و گفتگو کرد
رییس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین از بهترین مکان ها برای نمایش هنرهای دستی ایران بوده و می تواند ثبت جهانی شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

غاده حجاوی قدومی، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و ویدا توحدی مشاور معاون صنایع دستی کشور پیش از ظهر چهارشنبه با استاندار قزوین دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری قزوین ،علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان،  و میریان مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان نیز حضور داشتند در خصوص ظرفیت های مجموعه بازار تاریخی سعدالسلطنه برای ثبت جهانی گفتگو شد.
غاده حجاوی در این دیدار گفت: آنچه در استان قزوین و در مجموعه بازار سعدالسلطنه دیدم بسیار جذاب و ارزشمند بود که می تواند برای بسیاری از مردم دنیا هم جالب باشد.
وی بیان کرد: در این بازار به نوعی ورک شاپ های متفاوت وجود داشت که بیانگر فرهنگ و سنن ایرانی است و از همه مهمتر رفت و آمد مردم در مراکز عرضه صنایع دستی بود که شور و شوق زیادی را در محل ایجاد کرده و جانی مضاعف به این فضا بخشیده بود.
رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی یادآورشد: بازارچه صنایع دستی قزوین روح مردمی دارد و نه تنها یک بازارچه بلکه مرکز تجمع و گفتگوی مردم و یک مکان اجتماعی ارزشمند است که اگر تکمیل شود اثر بی نظیری می شود.
غاده حجاوی اضافه کرد: انتظار می رود با حمایت دولت این مجموعه بسرعت تکمیل شود و اگر برخی الحاقات در آن دیده شود این مکان می تواند به عنوان یک بازارچه صنایع دستی ثبت جهانی شود.
وی گفت: در این مجموعه می توان آموزش های تخصصی داد و فضای آن بسیار تاثیرگذار است و به آموزش ها کمک می کند و بسیار علاقمند هستم در تکمیل و بهره برداری نهایی از این مجموعه بار دیگر در ایران باشم.
حجاوی تصریح کرد: به مسئولان استان قزوین برای داشتن چنین مجموعه زیبایی تبریک می گویم و اعلام می کنم اگر این بازارچه صنایع دستی کامل شود نمونه بی نظیری خواهد شد که می تواند میزبان برگزاری فستیوال جهانی صنایع دستی باشد.
وی اضافه کرد: تنها مجموعه قابل توجه بازارچه صنایع دستی در ازبکستان و بخارا وجود دارد که میزبان فستیوال جاده ابریشم است اما این مجموعه ظرفیت های بهتری دارد.
رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی بیان کرد: در این مجموعه پیشنهاد می شود موزه ای برای اشیای قدیمی ایجاد شود و در کنار عرضه محصولات سنتی و صنایع دستی برای صادرات هم فکر کرد.
وی گفت: همچنین ایجاد دانشکده مهارتی صنایع دستی در بازارچه سعدالسلطنه از دیگر پیشنهاداتی است که می تواند به کامل شدن این مجموعه زیبا کمک کند.