رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مشارکت نظام مند مردم درمدیریت پسماند روستایی


12 شهريور, 1398 - 12:13 -- omrani
مدیرکل دفترامور روستایی و شوراها:

مشارکت نظام مند مردم درمدیریت پسماند روستایی

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها گفت:جلب مشارکت مردم در پروژه های مدیریت پسماند روستایی نظام مند می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

‍ اکرم نجفی با بیان این مطلب گفت: یکی از مهمترین عوامل رشد و توسعه اجتماعی- اقتصادی روستاها، نقش و حضور فعالانه مردم در فعالیت های مربوط به روستای خود است و هرگاه افراد فرصت بیان اندیشه های خود را بیابند و در تصمیمی که بر سرنوشت آنها اثر می گذارد شریک شوند، نوآوری و آفرینندگی بیشتری از خود نشان میدهند و مسئولیت میپذیرند‌. بر این اساس و با هدف تشریک مساعی مردم و بخش دولتی در ارائه راهکارهای مناسب و قابل اجرا در مدیریت صحیح پسماند و تمرکززدایی از برنامه ریزیها و بهره گیری از ظرفیت های سازمان یافته مردمی برای پایدار ساختن طرحهای مدیریت پسماند شیوه نامه نحوه مشارکت مردم در پروژه های مدیریت پسماند روستایی تهیه و ابلاغ گردید.
نجفی افزود: انواع مشارکت در این شیوه نامه، مشارکت مالی و مشارکت اجرایی تعیین شده و استانداری ها نیز کمک ها و تسهیلاتی را به منظور کمک به دهیاری ها و گسترش مشارکت های مردمی ارائه خواهند داشت.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر با تدابیری که از سالهای گذشته در جهت مدیریت پسماند اندیشیده شده و امکاناتی که در اختیار دهیاری ها قرار گرفته است، زباله های ۲۲۰ روستاهای استان به جایگاه محمدآباد منتقل می شود. همچنین زباله های ۲۲۴ روستا به جایگاه های مشترک و زباله ۱۲۹ روستا به جایگاه های اختصاصی هر روستا حمل می گردد. نجفی در پایان افزود: برای دفع پسماند در ۲۷۳ روستای استان جایگاه مناسب وجود ندارد و لازم است با همراهی و مشارکت جمعی برنامه ریزی و اقدامات مناسب صورت پذیرفته و شاخص دسترسی خانوارهای روستایی استان به سیستم جمع آوری و دفع بهداشتی پسماند ارتقا یابد.