رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مدل توسعه صنعتی در قزوین باید عالمانه باشد


18 شهريور, 1398 - 11:01 -- روابط عمومی2
استاندار قزوین:

مدل توسعه صنعتی در قزوین باید عالمانه باشد

استاندار قزوین گفت: با توسعه بی رویه و سلیقه ای در صنعت مخالفم و از این پس مدل توسعه صنعتی استان باید عالمانه و مبتنی بر ظرفیت‌ها، نیازها و حفظ محیط زیست باشد.  

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

هدایت الله جمالی پور  در اولین دیدار خود با مدیران صنعتی استان قزوین با سعید نبیل رئیس سازمان صنعت و معاونان این سازمان و حمید رضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ضمن شنیدن گزارشی از وضعیت صنعتی استان دیدگاه‌های خود را در مورد توسعه صنعت استان بیان کرد که نشان داد اشراف خوبی در حوزه صنعت دارد.

جمالی پور در این نشست اظهار داشت: با حوزه صنعت و مشکلات و چالش‌های آن و تکنولوژی این عرصه آشنا هستم و از آنجا که قزوین از استان‌های صنعتی مهم کشور است امیدوارم با یک نگاه جدید و علمی به توسعه صنعتی بتوانیم کارهای مهمی را در این منطقه عملیاتی کنیم.


وی اضافه کرد: از آنجا که بخشی از صنعت با اقتصاد ملی گره خورده و باید به آن نگاه منطقی و علمی و به روز داشته باشیم تا توسعه بی رویه سرمایه‌های ما را هدر ندهد.

استاندار قزوین بیان کرد: تنوع صنعتی در استان بالاست اما با روش فعلی در توسعه صنعت مخالفم و اعتقاد دارم با سلیقه نمی‌توان توسعه صنعتی را رقم زد بلکه نگاه ما باید مبتنی بر دانش و ظرفیت‌های توسعه صنعتی، امکانات و نیازها. جغرافیای منطقه باشد.

جمالی پور گفت: باید طراحی جدید در این حوزه انجام دهیم و اگر قرار است توسعه صنعتی رخ دهد حتماً باید فکر کنیم تا بر مبنای دانش حرکت کنیم و قرار نیست هنر ما فقط جذب سرمایه گذار باشد بلکه در نشست‌های تخصصی لازم است به یک مدل توسعه صنعتی مناسب و کارآمد برسیم.

وی اظهار داشت: در گذشته بسیاری از توسعه‌های صنعتی ما بر اساس فشارهای سیاسی بوده به همین دلیل بسط صنعتی در برخی مناطق جواب نداده و سرمایه‌ها را هدر داده است و در ایجاد برخی صنایع اشتباه کرده‌ایم.
استاندار قزوین بیان کرد: برای نمونه در اصفهان فکر تغییر اقلیم و کاهش بارندگی را نکردیم و با توسعه صنایع فولاد امروز موجب خشک شدن زاینده رود شده‌ایم و گاهی توسعه صنعتی ما زیانش بیشتر از میزان سرمایه گذاری بوده و ما با این روش مخالفیم.
جمالی پور با یک نگاه منطقی و کارشناسی اظهار داشت: مدل توسعه صنعتی ما باید عالمانه و مبتنی بر ظرفیت و نیاز استان باشد و در این راستا صنایع‌های تک، کم آب بر و بویژه پوشاک می‌تواند در اولویت قرار گیرد.

وی گفت: شاید یک سرمایه گذار بخواهد یک میلیارد دلار در استان ما سرمایه گذاری کند که خیلی ارزشمند باشد اما بررسی می‌کنیم شاید ضرر جانبی آن به محیط زیست و منابع آبی و سایر بخش‌ها بیشتر باشد که در این صورت اجازه حضور نخواهیم داد.

جمالی پور اضافه کرد: قزوین می‌تواند پایلوت علمی خوبی در مدل توسعه صنعتی باشد تا کاری ماندگار و مفید در منطقه شکل بگیرد که در این راستا همه دستگاه‌های خدماترسان موظف به همکاری خواهند بود.

استاندار قزوین تصریح کرد: با نگاه علمی و کارشناسی راه را بر اساس مدل تعریف شده برای سرمایه گذاران جدید در بخش صنعت مهیا و هموار خواهیم کرد.