رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

حفظ باغستان سنتی نیازمند عزم جدی مسئولان است


13 آذر, 1398 - 11:07 -- omrani

حفظ باغستان سنتی نیازمند عزم جدی مسئولان است

معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: حفظ باغستانی سنتی قزوین حل و مشکلات دیرینه آن نیازمند عزم جدی مسئولان، مشارکت باغداران وتشکل های مردمی و استفاده ازمشاوران متخصص است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

 

 در جلسه ای که عصر دوشنبه با حضور معاون عمرانی استانداری، مدیران دستگاههای اجرایی و باغداران و تشکل های زیست محیطی در استانداری برگزار شد راههای حل مشکلات باغستان سنتی قزوین مورد بررسی قرار گرفت.

علی فرخزاد در این نشست گفت: جلسات شورای باغستان با حضور خود باغداران برگزار می شود و انتظار داریم راهکارها عملی باشد و بتواند مشکلات را حل کند.


وی اظهارداشت: دستگاههای اجرایی بویژه سازمان جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، شهرداری و معاونت استانداری و نیز تشکل های محیط زیستی لازم است راهکارهای موثر و عملی را ارائه کنند تا در مورد آنها تصمیم گیری شود.

به جای عمل کردن بیشتر حرف زده ایم

معاون عمرانی استانداری قزوین یادآورشد: بیش از ۱۰ سال است که موضوع احیا باغستانها و حل مشکلات آنها در دستور کار است اما همچنان مشکلات باقیست و بیشتر حرف زده ایم و در عمل موفق نبوده ایم.

معاون عمرانی استانداراظهارداشت: بدون شک هیچ مسئولی در استان راضی به تخریب و نابودی باغستان سنتی نیست اما راهکارها به نتیجه موثری در کاهش تخریب باغستان منجر نشده است هرچند در سالهای اخیر روند تخریب را متوقف کرده ایم و تغییر کاربری نمی دهیم.
 
 فرخزاد اضافه کرد: باغستان وضعیت پیچیده ای دارد و نمی توان برای همه بخش های آن نسخه واحد پیچید بلکه لازم است با کمک خود باغداران کاری کنم تا باغداری اقتصادی شده و موجب ماندگاری باغداران در این مکان های تولید شود.

 

وی گفت: لازم است با استفاده از یک مشاور متخصص که بتواند دیدگاه و پیشنهاد همه گروهها را جمع آوری کرده و یک طرح کلی ارائه کند به نتیجه برسیم و تاکید داریم تا یک ماه آینده در شورای باغستان مطرح شود که در این راستا لازم است باغداران و تشکل ها نماینده خود را انتخاب کنند.
.
 فرخزاد اظهارداشت: یکی از راههای تامین آب باغستان استفاده از پساب تصفیه خانه قزوین در مسیر قدیم آباد و تصفیه خانه محمود آباد است که حدود ۴۰ میلیارد تومان هزینه دارد که شاید برای انتقال پساب توجیه اقتصادی نداشته باشد.