رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی برای ۲۰۰ روستای استان قزوین تدوین شده است


11 ارديبهشت, 1399 - 10:09 -- روابط عمومی ۲
مدیر کل امور روستایی استانداری قزوین:

سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی برای ۲۰۰ روستای استان قزوین تدوین شده است

مدیر کل امور روستایی استانداری قزوین گفت: سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی برای ۲۰۰ روستای استان قزوین تدوین شده است و تهیه سند ۵۰ روستای دیگر استان نیز در دست تهیه است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

اکرم نجفی مدیرکل امور روستایی و شوراها با اعلام این مطلب گفت: براساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه کشور، روستاهای کشور در فهرست برنامه ریزی برای دریافت سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی قرار گرفته اند و تاکنون برای ۲۰۰ روستای استان قزوین این اسناد تدوین شده است.
وی افزود: در سالجاری تهیه اسناد ۵۰ روستای دیگر استان در دستور کار قرار دارد و شورای راهبردی تدوین این سند متشکل از اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و مرکز مطالعات آینده پژوهی دانشگاه بین المللی امام‌خمینی (ره) قروین و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط دارای مأموریت در روستا‌ها تشکیل شده است.
نجفی بیان کرد: با تدوین سند توسعه و شناخت دقیق از توان روستاها، رویکرد نظام برنامه‌ریزی، تمرکز بر محور اقتصادی و توسعه روستایی خواهد بود.
مدیرکل امور روستایی و شوراها اظهار داشت: سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی پس از شناسایی و بهره برداری از ظرفیت‌های موجود در روستا‌ها تدوین می‌شود که هدف آن در راستای ارتقای منزلت اجتماعی و ایجاد بستر لازم در جهت شکوفایی و پیشرفت عدالت محور روستا‌ها است و در این طرح، ظرفیت روستا‌ها شناسایی و توسعه آن‌ها به سمت و سویی حرکت می‌کند که در این طرح به آن پرداخته شده است.
نجفی افزود: در تدوین این سند همه مزیت‌های اقتصادی روستا شامل کشاورزی، صنعت، معدن، خدمات و گردشگری، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
او ابراز داشت: در سال‌های ۹۶ و ۹۷، برنامه ریزی لازم برای تدوین سند توسعه ۲۰۰ روستای هدف استان انجام شد و اسناد توسعه این روستاها در شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز تصویب شده است.
نجفی در پایان گفت: طرح ایجاد و راه اندازی پردیس های تولیدی روستایی براساس نتایج مطالعات توسعه اقتصادی و اسناد توسعه روستاها و در ادامه آن اجرا شده است و براساس آن واحدهای تولیدی با محوریت روستائیان در پردیس ها راه اندازی و مستقر خواهند شد.
استان قزوین دارای ۸۲۴ روستا است که از این تعداد ۶۳۰ روستا بالای ۳۰ خانوار و دارای دهیاری است