رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

اجرای طرح اقدام ملی مسکن در استان نیازمند همکاری شورای عالی شهرسازی و معماری


30 ارديبهشت, 1399 - 13:53 -- omrani
معاون عمرانی استاندار:

اجرای طرح اقدام ملی مسکن در استان نیازمند همکاری شورای عالی شهرسازی و معماری

معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: برای اجرای طرح اقدام مسکن در استان قزوین با کمبود جدی زمین روبه‌رو هستیم و برای حل این مشکل ‌انتظار داریم شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ما را یاری کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

فرخزاد  با اشاره به محدودیت‌های استان در مسیر اجرای طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت:‌ برای اجرای این طرح در استان قزوین با کمبود جدی زمین روبه‌رو هستیم و برای حل این مشکل ‌انتظار داریم شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ما را یاری کند.
وی با یادآوری اینکه جمعیت شهر قزوین طی سال‌ّ‌های اخیر بیشتر نشده، بلکه بسیاری از اهالی آن به علت کمبود زمین و گرانی مسکن به شهرک‌های اقماری پیرامون آن مهاجرت کرده‌اند، اضافه کرد: برای جبران کمبود زمین در طرح اقدام ملی مسکن به زمین‌های بالای بزرگراه قزوین-زنجان در شمال شهر قزوین نیاز داریم و یکی از خواسته‌های جدی ما از شورای عالی معماری و شهرسازی صدور مجوز ساخت‌وساز در این زمین‌هاست.
فرخزاد ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات ما در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تسهیلات بانکی با سود بالاست که در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و همین سود بالا مشکلات زیادی را برای خانواده‌های محروم و کم‌بضاعت در بازپرداخت این وام‌ها به وجود خواهد آورد که امیدواریم با افزایش حمایت‌های بانک مسکن میزان سود این تسهیلات کاهش یابد.
نقایص طرح‌های جامع سبب افزایش ساخت‌وسازهای غیرمجاز شده است
این مقام مسئول در ادامه نقایص موجود در طرح‌های جامع را در زمره چالش‌ها و مشکلات مهم توسعه شهرهای استان برشمرد و گفت:‌ متاسفانه مشاورانی که برای تهیه این طرح‌ها به ‌کار گرفته شدند، حقوق مکتسبه را رعایت نکرده و از آنجایی که هنگام تهیه این طرح‌ها بازدیدهای فنی از محل نداشته‌اند، خسارت‌های زیادی را به مردم وارد کرده‌اند.

فرخزاد افزایش ساخت‌وسازهای غیرمجاز را از نتایج همین طرح‌های جامع دانست و افزود: افزایش ساخت‌وسازهای بدون مجوز و غیرقانونی نشان از این دارد که در طرح‌های جامع و تفصیلی نیازهای مردم را ندیده‌ایم و به همین خاطر حاکمیت هم نتوانسته جلوی ساخت‌وسازهایی غیرقانونی را بگیرد؛ چون سازوکار لازم را نداشته است.
وی با بیان اینکه برای حل بسیاری از مشکلات حوزه شهرسازی استان قزوین به جای اعتبار به مدیریت قوی نیاز داریم، ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر اراضی و زمین‌های 19 شهر قزوین سنددار نیستند و باید هر چه زودتر راهکاری برای حل این مشکل اندیشیده شود تا شاهد افزایش ساخت‌وسازهای غیرقانونی نباشیم.