رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

اطلاع رسانی به خانواده ها مهمترین گام برای اجرای موفق طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال


17 تير, 1399 - 21:54 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تاکید کرد :

اطلاع رسانی به خانواده ها مهمترین گام برای اجرای موفق طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال

بیدخام مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت : اطلاع رسانی به خانواده ها مهمترین گام برای اجرای موفق طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال است .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در مراسم افتتاحیه برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم کودکان، با بیان این مطلب  افزود: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و تشدید همه گیری بیماری کووید ۱۹در کشور، طرح آمبلیوپی با تمهیدات ویژه و شرایط خاص در استان  اجرا می‌‎شود.
مریم بیدخام با  ارزشمند دانستن. این طرح  در پیشگیری از اختلالات بینایی گفت: اگر خانواده‌ها در این زمینه غفلت یا کم توجهی  کنند و این  اختلالات به موقع تشخیص داده نشود، کودکان ممکن است در سنین بالاتر دچار کم‌بینایی و یا نابینایی از یک چشم و یا هر دو چشم شوند.
وی افزود : با توجه به سن طلایی تشخیص ،  درمان و مداخله در تنبلی چشم، زیر سن  ۸سالگی ، طرح غربالگری تنبلی چشم برای کودکان ۳ تا ۶ ساله انجام می شود، تا فرصت کافی برای درمان وجود داشته باشد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی  از خانواده‌ها خواست با توجه به اهمیت موضوع در سلامت کودکان ، با مراجعه بهمراکز معرفی شده توسط بهزیستی نسبت به معاینات فرزندان خود اقدام کرده تا جلوی تنبلی چشم و اختلالات بینایی در همان سنین کودکی گرفته شود.
وی اطلاع رسانی به خانواده ها را مهمترین گام برای اجرای موفق  این طرح برشمرد و افزود:خانواده ها برای اطمینان از سلامت بینایی کودکان خود اهتمام داشته باشند .

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مهاد کودک نقش تشکل‌های مردم نهاد و رسانه ها را در آگاهی بخشی و اطلاعات رسانی به خانواده ها مهم ارزیابی کرد و اظهار کرد : زمان شیوع بیماری تنبلی چشم ۳ تا ۶ سال است بنابراین کودکان ۳ تا ۶ سال هرساله باید سنجش بینایی شوند.

گفتنی است ، بر اساس دستورالعمل برنامه غربالگری کشوری پشیگیری از تنبلی چشم ویژه کودکان ۳ تا ۶ سال، سنجش تنبلی چشم کودک ابتدا توسط غربالگر در پایگاه با کمک دستگاه و ابزار های مورد تایید انجام می شود
طرح پیشگیری از تنبلی چشم همزمان با سراسر کشور از ۱۵ تیرماه در استان قزوین نیز آغاز شده است .