رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

وظیفه تشکل‌ها آگاهی بخشی به افراد جامعه است


23 مرداد, 1399 - 19:07 -- خبر
مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین تاکید کرد :

وظیفه تشکل‌ها آگاهی بخشی به افراد جامعه است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین تشکل‌های مردمی را بهترین نوع مشارکت اجتماعی قانون‌مدار در سطح جامعه دانست و گفت: مهمترین وظیفه تشکل‌ها فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی به افراد جامعه است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام در دیدار با اعضای تشکل‌های مردم نهاد انجمن مدیران موفق فردا به مناسبت روز تشکل‌ها ، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن این روز با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد برای دستگاه‌های اجرایی راهگشا هستند، افزود: تاثیرگذاری برنامه‌ها با برون سپاری به این سازمان‌ها در سطح جامعه بیشتر است چرا که دنیا به این نتیجه رسیده که فرهنگ‌سازی با دستور و از بالا به پایین انجام نمی‌شود بلکه مستلزم اقدامات فرهنگی توسط تشکل‌های مردمی است.

وی اظهار داشت: فعالیت تشکل‌ها در جامعه علاوه بر اینکه باعث پویایی و نشاط در جامعه می‌شود، از بروز بسیاری آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی که جامعه امروزی گریبان‌گیر آن است پیشگیری به عمل می‌آورد.

بیدخام با بیان اینکه فرهنگ‌سازی یکی از مهم‌ترین وظایف تشکل‌های مردم نهاد در جامعه است، تصریح کرد: سمن‌ها با افزایش کارایی، اثربخشی در اجرای برنامه‌ها با حس مسوولیت‌پذیری در کنار دولت می‌توانند در عرصه فرهنگ سازی و اثرگذاری نقش محوری ایفا کنند.

به گفته وی، توانمندی تشکل‌های مردم نهاد ابتکار، خلاقیت و دسترسی بیشتر به گروه‌های جامع هدف و آسیب‌پذیر در کف جامعه است و می‌توانند به ‌عنوان بازوان اجرایی توانمند دولت در نیل به اهداف توسعه پایدار نظام را یاری کنند.

این مسوول با تاکید بر ضرورت ایجاد شبکه‌سازی تشکل‌های مردم نهاد با هدف مشترک، یادآور شد: سمن‌هایی که دارای اهداف مشترک هستند می‌توانند با شناسایی ظرفیت‌ و امکانات موجود یکدیگر را در رسیدن به اهداف جامعه هدف خود یاری کنند.

دبیر شورای توسعه و حمایت از سازمان‌های مردم نهاد استان قزوین به اهمیت برون سپاری و اعتماد به مردم در امور مختلف فرهنگی و اجتماعی اشاره و اظهار داشت: اگر می‌خواهیم از محیط زیست و میراث فرهنگی نیاکان خود مراقبت کنیم، برای ترویج فرهنگ عفاف، حجاب و سبک زندگی ایرانی اسلامی بهترین راهکار، اعتماد و سپردن امور به دست تشکل‌های مردم نهاد است.