رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

تعاونی‌ها به عنوان نماد سازمان یافته اشتغال مردمی هستند


20 شهريور, 1399 - 01:36 -- خبر
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تاکید کرد :

تعاونی‌ها به عنوان نماد سازمان یافته اشتغال مردمی هستند

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی گفت: تعاونی‌ها بهترین نماد مشارکت سازمان یافته مردم در اشتغالزایی و تقویت امور اقتصادی کشور هستند که به طورهمزمان حس مسئولیت پذیری اجتماعی و اقتصادی را تقویت می کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام در دیدار با رضا گروسی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین با اشاره به جامعه هدف اداره کل کار تعاون و رفاه اجتماعی و اهمیت و ظرفیت این اداره کل، یکی از محورهای فعالیت در حوزه امور اجتماعی را آموزش ارتقای مهارت‌های زندگی در بین جامعه کارگری دانست.
وی اضافه کرد: برگزاری کارگاه‌ها علاوه بر پیشگیری از بسیاری آسیبهای اجتماعی که خانواده ها را تهدید می کند باعث حفظ نیروی کار مولد و با تجربه خواهد شد. 
بیدخام با بیان اینکه تشکل‌های مردم نهاد دارای ظرفیت بسیار خوبی برای توانمندسازی و آموزش مهارت های زندگی به جامعه کارگری استان هستند، اظهار داشت: تشکل‌های مردم‌نهاد برای همکاری در این حوزه اعلام آمادگی کرده‌اند و معتقدند که عدم آگاهی و توجه خانواده ها به مهارتهای زندگی موجبات بروز مشکلات بزرگ درآینده خواهد شد. 
به گفته این مسؤول ارتقای مهارت‌های زندگی برای آحاد جامعه از جمله کارگران و تعاونگران باید مورد توجه قرار گیرد و در سال جهش تولید و ضرورت ایجاد اشتغال به ویژه برای جوانان توجه به کارآفرینان و گره گشایی از مشکلاتشان در دستور کار باشد.
این مسئول بیان داشت: به منظور پیگیری و ساماندهی افرادی که از هدفمندی یارانه ها و منابع حمایتی جا مانده و مستحق اخذ این یارانه هستند  می توان به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه در برابر آثار سوء رخدادهای اقتصادی و اجتماعی با همکاری این اداره کل و وزارت متبوع در راستای رفاه و کاهش آسیب های اجتماعی اقدام نمود.
بیدخام با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهی از تشکل‌های مردم نهاد در حوزه ایجاد اشتغال برای اقشار  آسیب پذیر فعالیت می کنند ، تشکیل تعاونی را یکی از راهکارهای موثر برای تقویت  مراکز خود اشتغالی سازمان یافته عنوان کرد که علاوه بر مزایای اقتصادی  ارزشهای اجتماعی و معنوی هم به همراه دارد .
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین اظهار داشت: تعاونی‌ها سازمان‌های تجاری مردم‌محوری هستند که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، در تولید ملی، کارآفرینی و جذب نیروی کار، با افراد جامعه مشارکت می‌کنند.
بیدخام از تعاونی‌ها به عنوان یکی از عرصه‌های تاثیرگذار مشارکت مردمی یاد کرد و اظهار داشت:  تعاونیها قابلیت فعالیت در حوزه های مختلف  اجتماعی و اقتصادی را دارند و حمایت از آنها در راستای کارآفرینی و ارائه خدمات اجتماعی منجر به توسعه پایدار خواهد شد .
وی خاطرنشان کرد: در استان قزوین بسیاری از هنرمندان، بانوان فعال در رشته های مختلف صنایع دستی ، مشاغل خانگی ، تولیدات کشاورزی و سایر رشته‌ها فعالیت می کنند که ساماندهی آنها در قالب شرکتهای تعاونی کمک شایانی به ایجاد اشتغال پایدار و کاهش تبعات ناشی از بیکاری به همراه خواهد داشت .
وی  با شاره به شیوع بحران  کرونا و تاثیرات آن بر تعطیلی برخی از کسب و کارها، اتخاذ تدابیر و برنامه‌های  حمایتی را ضروری برشمرد و اظهار کرد : از طریق سامانه کارا تسهیلات بسیار خوبی برای حمایت از آسیب دیدگان کرونا اختصاص داده شده است  ، مهلت ثبت نام وام کرونا برای صاحبان مشاغل  بدون بیمه تا پایان شهریور پیش بینی شده است .
 لازم به ذکر است متقاضیان می‌توانند در مهلت یاد شده به سامانه کارا به نشانی https://kara.mcls.gov.ir مراجعه کرده و روند ثبت نام برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا را دنبال کنند