رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

چاقی یک‌پنجم دانش‌آموزان استان آمار بالایی است/ فشار روانی وارد شده به دانش آموزان باید درک شود/معلمان شادابی و نشاط را در کلاس‌های درس فراهم کنند


19 آبان, 1399 - 17:16 -- روابط عمومی2
جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان قزوین:

چاقی یک‌پنجم دانش‌آموزان استان آمار بالایی است/ فشار روانی وارد شده به دانش آموزان باید درک شود/معلمان شادابی و نشاط را در کلاس‌های درس فراهم کنند

معاون سیاسی استاندار قزوین گفت: اینکه یک پنجم دانش آموزان استان قزوین اضافه وزن دارند، آمار بسیار بالایی است و باید برای آن فکری کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

منوچهر حبیبی در جلسه شورای اداری آموزش و پرورش استان قزوین که ظهر امروز در سالن جلسات باقر العلوم استانداری قزوین برگزار شد، با بیان اینکه سلامت جسمی دانش آموزان موضوع بااهمیتی است، اظهار کرد: اضافه وزن و چاقی برای همه آزاردهنده است اما برای دانش آموزان نگران‌کننده‌تر است چراکه باعث مشکلات روحی و روانی و کاهش عزت نفس می‌شود به طوری که در بین هم سالان خود احساس غریبی می‌کنند.

وی با اشاره به وضعیت دانش‌آموزان در زمینه تناسب اندام ابراز کرد: اینکه یک پنجم دانش آموزان استان قزوین اضافه وزن دارند، آمار بسیار بالایی است و باید برای آن فکری کنیم چراکه اگر این طور پیش برود با شرایط بدتری مواجه خواهیم بود و سلامت جمعیت استان را به خطر خواهد انداخت.

معاون سیاسی_امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین تاکید کرد: عامل اصلی چاقی، سبک زندگی است که نوع تغذیه در این زمینه مهم است و تا زمانی که بوفه مدارس ما پر از چیپس و پفک است باید انتظار چاقی دانش آموزان را داشته باشیم لذا باید بوفه‌ها را از این تنقلات خالی کنیم و مواد غذایی سالم را به جای آن قرار دهیم که این اقدام اثر بالایی در کاهش وزن دانش آموزان خواهد داشت.
وی ادامه داد: نکته بعدی عدم تحرک است که شامل داخل و خارج از مدرسه می‌شود و تا زمانی که مربیان، مدیران مدارس و اولیا ورزش را فقط تفریح و سرگرمی بدانند باز هم باید انتظار چاقی دانش آموزان را داشته باشیم لذا زمانی که به این حوزه توجه ویژه شود و زنگ ورزش همانند سایر دروس مورد اهمیت قرار گیرد و با جدیت برگزار شود قطعا اثرگذار خواهد بود.

حبیبی با بیان اینکه زنگ ورزش باید یک زنگ ورزش واقعی باشد، گفت: به دو مقوله مهم یعنی بحث بوفه مدارس و زنگ ورزش باید توجه ویژه شود؛ اگر مربیان ورزشی، مربیان بهداشتی و مربیان تربیتی کار خود را مهم بدانند قطعا بخش بزرگی از مشکل حل خواهد شد و مسئولین آموزش و پرورش باید به این مربیان توجه ویژه‌تری داشته باشند.

این مقام مسئول تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی، صداوسیما و آموزش و پرورش و سازمان ورزش و جوانان مسئولیت مهمی در حوزه رسیدگی به چاقی دانش آموزان دارند؛ لذا مثلث مطالعه، ورزش و تغذیه سالم باید در جامعه جاری و ساری شود چراکه تربیت نیروی سالم و توانا برای کشور مستلزم این سه ضلع است.

معاون سیاسی استاندار قزوین بیان کرد: در طرح سه دقیقه با کرونا که برای معلمان ابلاغ شد، طرح قلیل توجهی است که به واسطه آن آموزش را به درب خانه‌ها می‌بریم که در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا بسیار اثر گذار خواهد بود.
وی ابراز کرد: در شرایط فعلی کرونایی فشار زیادی بر دانش آموزان است چراکه اکنون تاکید بر خانه ماندن داریم که امکان تفریح و سرگرمی را از دانش آموزان گرفته است و درس خواندن هم انرژی زیادی از آن‌ها می‌گیرد و در شرایط فعلی هم آموزش مجازی شیوه جدید و سختی است که بار روانی آن بر روی دانش آموزان است لذا درک دانش آموزان نکته کاملا مهمی است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین اضافه کرد: درباره نوع رفتار معلمان با دانش‌آموزان هم گزارشاتی به ما می‌رسد که قدری باید با صبر و حوصله رفتار کنند و فضای آموزشی بسیار خشک است که دانش آموزان را نگران کرده است لذا نوع رفتار معلمان باید تغییر کند و نکته دیگر اینکه معلمان پاسخگوی دانش آموزان نیستند که این تذکرات باید داده شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: نکته دیگر هم این است که برخی از معلمان در ساعات خارج از زمان آموزشی اقدام به تدریس می‌کنند که برای دانش آموزان و والدین مشکل ساز شده لذا تاکید می‌شود در همان بازه زمانی که آموزش و پرورش تعیین کرده است آموزش دهند و به سایر ساعات موکول نکنند.

وی در پایان گفت: فضای روانی ایجاد شده به واسطه کرونا تا سال‌ها بعد هم در جامعه باقی خواهد ماند و باید کارهای پژوهشی برای آن انجام شود که معلمان چگونه باید با دانش آموزان رفتار کنند و مسئولیت اجتماعی روانشناسان و سازمان روانشناسی در شرایط کنونی بسیار مهم است که باید به کمک سایر دستگاه‌ها بیایند به طوری که اکنون بیش از ۲۰۰ روانشناس در این سازمان داریم.