رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

آموزش و پرورش بهترین بستر برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است


9 دى, 1399 - 23:21 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری :

آموزش و پرورش بهترین بستر برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است

طرح "یاریگران زندگی" با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در 501 مدرسه استان قزوین اجرا شد
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان اینکه تدوین برنامه‌هایی هدفمند در سطوح مختلف آموزشی ضروری است ، گفت : آموزش و پرورش مهمترین بستر آگاه سازی برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه است

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

 مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در مراسم اختتامیه طرح یاریگران زندگی با محوریت جشنواره نوجوان سالم که در سالن جلسات اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین برگزار شد با اشاره به روند اجرای طرح در استان  گفت : طرح یاریگران زندگی از برنامه‌های بسیار مهم و فرهنگی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است .
مریم بیدخام  افزود : این طرح در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری ، اجرای مفاد ماده ۸۰ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه و همچنین سیاست‌های شورای اجتماعی کشور در قالب تفاهم نامه سه جانبه وزارت کشور ستاد مبارزه با مواد مخدر و آموزش و پرورش با هدف کنترل و کاهش اعتیاد در بین دانش‌آموزان منعقد شده است .
 بیدخام  هدف از اجرای این طرح را تلاش در راستای  ایجاد حساسیت در بین خانواده ها و عموم شهروندان دانست و افزود :  اگر خانوادها با مشارکت اولیا مدرسه با آموزش و مراقبت بهنگام از کودکان و نوجوانان اهتمام داشته باشند تا حد زیادی از به دام افتادن فرزندانشان در دام اعتیاد پیشگیری خواهند کرد .
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی با تاکید براینکه آموزش و پرورش مناسب ترین و مهمترین بستر برای آموزش مفاهیم مختلف در حوزه اجتماعی به کودکان و نوجوانان به شمار می‌آید خاطر نشان کرد : بایستی از تمامی ظرفیت‌های موجود در حوزه اجتماعی برای  «پیشگیری اجتماعی» بهره ‌مند شد و عمده این ظرفیت ها در حال حاضر در آموزش و پرورش وجود دارد.
وی تصریح کرد :  باید بتوانیم با ایجاد امید و نشاط و تزریق نیاز به موفقیت به دانش‌آموزان کمک کنیم تا آنها به خودباوری رسیده و بتوانند استعدادهای خود را در هر رشته ای که علاقه دارند به شکوفایی برساند و بهترین انتخاب را داشته باشند .
بیدخام با اشاره  به آسیبها و تبعات اجتماعی ناشی از اعتیاد در جامعه گفت : ورود مباحث پیشگیرانه در حوزه آسیب‌های اجتماعی با محوریت توانمندسازی روانی اجتماعی اثرات پایدار و سازنده ای در بین دانش آموزان به همراه خواهد داشت .
وی با بیان اینکه مخاطرات مختلفی سلامت روانی و اجتماعی دانش آموزان را تهدید می‌کند که اعتیاد و رفتارهای پرخطر از مهمترین مخاطرات آنهاست ، اظهار کرد : وظیفه اصلی آموزش و پرورش در کنار آموزشهای تحصیلی  ، آگاه سازی و تربیت کودکان و نوجوانان به عنوان آینده سازان ایران اسلامی است .
در پایان نیز تعدادی از برگزیدگان فرهنگی و دانش آموز جشنواره نوجوان سالم مورد تجلیل قرار گرفتند.
گفتنی است طرح یاریگران زندگی در ۵۰۱ مدرسه ، یعنی ۳۰ درصد مدارس متوسطه اول ، دوم و ابتدایی استان , با هدف کاهش تمایل و پیشگیری از آسیب ‌پذیری و بروز اعتیاد در بین دانش آموزان مدارس استان از طریق شبکه  شاد اجرایی شده است.