رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

بررسی اقدامات استان قزوین به عنوان استان موفق در کاهش تلفات حوادث رانندگی درون شهری


30 بهمن, 1399 - 09:45 -- omrani
در یکصد و شصت و چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور مطرح شد؛

بررسی اقدامات استان قزوین به عنوان استان موفق در کاهش تلفات حوادث رانندگی درون شهری

یکصد و شصت و چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور عصر چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه به ریاست مهدی جمالی نژاد معاون عمران، توسعه امور شهری و روستایی و رئیس این شورا برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

در یکصد و شصت و چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور یکی از تجربه های موفق در بخش کاهش تلفات حوادث رانندگی درون شهری در شهرهای استان قزوین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

محمدیان یزدی دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در این خصوص با بیان اینکه استان قزوین در کاهش آمار تلفات حوادث درون شهری بسیار موفق عمل کرده است، گفت: این نتایج در یک دوره سه ساله و پنج ساله عملکرد استان بررسی و حاصل شده است.

 

وی افزود: در رتبه بندی هرساله استانهای کشور، شاخص های اعلامی از سوی قانون احکام دائمی مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی سالانه تلفات حوادث رانندگی درون شهری است، ملاک عمل است و براین اساس عملکرد سنوات مختلف استانها بررسی می شود.

 

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور ادامه با اشاره به اینکه کاهش تلفات حوادث رانندگی در برنامه ششم توسعه نیز مورد تاکید بوده است، اظهار کرد: عملکرد استانها در این حوزه در سالهای ۹۶، ۹۷ و ۹۸ مورد بررسی قرار گرفت که همدان بهترین عملکرد کل کشور داشت و استانهای فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، قزوین و اردبیل نیز در روند کاهش تلفات رانندگی در این سه سال براساس شاخص ۱۰ درصد کاهش سالانه عملکرد مثبتی داشته‌اند.

 

وی اضافه کرد: در بررسی بازه ۵ساله نیز، استانهای قزوین، همدان، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد در اجرای برنامه کاهش سالانه ۱۰ درصدی تلفات رانندگی درون‌شهری موفق بوده‌اند و در نتیجه استانهای قزوین و همدان استانهای برتری بودند که در بازه های سه و پنج ساله بسیار با برنامه و موفق عمل کرده اند. 

 

در ادامه جمالی نژاد معاون عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و رئیس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور پس از ارائه گزارش عملکرد استان قزوین در حوزه کاهش تلفات حوادث رانندگی درون‌شهری و گزارش پلیس راهور از وضعیت تلفات و حوادث رانندگی در این استان، گفت: مسئولان استانها عموماً عامل شاهراه بودن و ترانزیتی بودن استان را یکی از عوامل اصلی افزایش حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن اعلام می کنند که استان قزوین نشان داد که یک استان شاهراه ترانزیتی می تواند با اقدامات هوشمند و برنامه ریزی و هماهنگی منسجم در حوزه استانی، تلفات را به حداقل برساند. 

 

وی افزود: استان قزوین به دلیل نزدیکی به پایتخت، پذیرای حجم زیادی از مسافران بوده و گردشگرپذیری و صنعتی بودن استان حجم ترددهای شهری و جاده ای را افزایش می دهد، اما با مدیریت خوب، تلفات رانندگی خوشبختانه کاهش داده شده است. 

 

جمالی نژاد گفت: مطالعات حوزه مدیریت ایمنی راهها، استفاده از پروژه های متعدد و نوین ITS و تحلیل استاندارد اقدامات خوبی است که در این حوزه صورت گرفته است.

 

رئیس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور تصریح کرد: اغلب تضادهایی در طرحهای کلان شهری چون طرح جامع شهر، طرح جامع ترافیک و طراحی فضای سبز شهری وجود دارد و این طرحها با هم همخوانی ندارند، لذا در ایمن سازی معابر، پیاده راهها و مسیرهای دوچرخه عملکرد خوبی مشاهده نمی‌شود که همین امر موجب می شود تا به دلیل نبود ایمنی کافی برای دوچرخه سوار، از دوچرخه به عنوان یک وسیله حمل و نقل پاک کمتر استقبال شود.

 

جمالی نژاد با اشاره به اینکه این موارد به خوبی در استان قزوین مورد توجه قرار گرفته است، عنوان کرد: حضور افراد باسابقه و باتجربه در حوزه های مختلف ترافیکی و شهری نقش موثری در طراحی و اجرای برنامه های خلاقانه ترافیکی در شهرها دارد.