رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

برگزاری اولین جلسه کارگروه پیشگیری از اعتیاد زنان


19 فروردين, 1400 - 09:03 -- banovan
مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری قزوین:

برگزاری اولین جلسه کارگروه پیشگیری از اعتیاد زنان

آمار اعتیاد زنان در جامعه اگرچه پایین است، اما همین مقدار نیز زنگ خطر محسوب می‌شود و می‌تواند پیامدهای اجتماعی فراوانی را در جامعه ایجاد کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری قزوین گفت:ساز و کارغربالگری اعتیاد در جامعه زنان باید مناسب همه رده های سنی باشد و دانشجویان و دانش آموزان را نیز در بربگیرد.

صدیقه ربیعی  در نشست پیشگیری از اعتیاد زنان استان قزوین افزود: پایگاه‌های جامع سلامت که وظیفه غربالگری اعتیاد را بر عهده دارد، فقط زمانی می تواند کارش را به درستی انجام دهد  که یک زن در هنگام بارداری یا واکسیناسیون فرزند خویش به آن جا مراجعه کند.

وی با بیان اینکه غربالگری باید در سطح وسیع سنی گسترش پیدا کند، اظهار داشت: با توجه به پایین آمدن سن اعتیاد، باید سازوکاری فراهم کرد تا افرادی مانند دانش آموزان و دانشجویان که هنوز گذرشان به طور معمولی به پایگاه‌ جامع سلامت نخورده  نیز تحت غربالگری قرار گیرند.

ربیعی تصریح کرد: مدل های پیشگیری باید تغییر کند و دیگر زمان آن گذشته که فقط با تشکیل چند نشست و سخنرانی در مورد معضلات و خطرات ناشی از اعتیاد، جامعه هدف را مجاب کرد.

این مسؤول به پیامدهای زنانه شدن اعتیاد اشاره کرد و گفت: آمار اعتیاد زنان در جامعه اگرچه پایین است، اما همین مقدار نیز زنگ خطر محسوب می‌شود و می‌تواند پیامدهای اجتماعی فراوانی را در جامعه ایجاد کند.

ربیعی تصریح کرد: نمی توانیم از زنان به عنوان نیمی از جمعیت فعال کشور صحبت کنیم اما در خصوص نفوذ اعتیاد در این قشر ساکت بمانیم، چرا که این جمعیت به لحاظ محور بودن در خانواده و عنصر تربیت کننده فرزندان به مراتب از اهمیت بالاتری نسبت به مردان برخوردار هستند.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری قزوین خاطرنشان کرد: دختری که در یک خانواده به دام اعتیاد گرفتار می‌شود، فرصت‌های بسیاری را در آینده از دست می‌دهد و حتی ممکن است با طرد شدن از سوی خانواده امکان تشکیل خانواده را نیز نداشته باشد.