رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

طرح خاندان پژوهی در قزوین اجرایی می‌شود


12 خرداد, 1400 - 20:10 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خبر داد :

طرح خاندان پژوهی در قزوین اجرایی می‌شود

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: طرح خاندان پژوهی در استان به منظور شناخت خاندان‌های کهن قزوین با تکیه بر شناسایی و تدوین اسناد و میراث مکتوب خانوادگی اجرایی می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

بمریم بیدخام  با اشاره به ضرورت اجرای طرح خاندان پژوهی در استان، افزود: بی تردید قزوین از نظر تاریخی، فرهنگی و اجتماعی در طول تاریخ ایران یکی از کانون های مهم بوده و محیط مناسب و مساعدی را برای شکل گیری و استقرار خاندان‌های بزرگ در دوره های مختلف تاریخی داشته است.
وی با بیان اینکه خاندان های کهن، پایه و شالوده سازمان اجتماعی شهر بوده اند،  اظهار داشت: آنچه اهمیت این خاندان ها را مضاعف می کند، وجود انبوهی از اسناد و نسخه های خطی شامل اسناد مربوط به وقف، قباله های ازدواج، اسناد ملکی، اسناد مربوط به دعاوی حقوقی و پرسش و پاسخ های شرعی و فقهی نزد آنان است که گنجینه بی نظیری از تاریخ اجتماعی و اقتصادی قزوین را در بر دارد.  
بیدخام تصریح کرد: این اسناد در واقع به منزله میراث گرانمایه ای هستند که پیشینیان برای ما به یادگار نهاده اند و امروزه به مثابه حافظه ملی ما ایرانیان محسوب می شوند.
وی با بیان اینکه این حافظه و میراث گرانبها متاسفانه در قزوین مورد غفلت واقع شده است، افزود: در این طرح پژوهشی تلاش بر آن است که در گام نخست نسبت به شناسایی افراد و خانواده های کهن در سطح استان قزوین اقدام شود و در گام بعدی با آگاهی بخشی و فراهم آوری زمینه لازم، اسناد و نسخ خطی در اختیار آنان جمع آوری و به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتقل شود و در گام نهایی نیز این اسناد تنظیم،  توصیف و آرشیو شود.  
وی تصریح کرد: ضرورت انجام این طرح وسیع و گسترده به آسیب های جدی و گاه جبران ناپذیر نگهداری اسناد و کتب خطی نزد مردم بر می گردد.  
بیدخام گفت: متاسفانه به دلیل اینکه بسیاری از خانواده ها و افرادی که این اسناد را در اختیار دارند، نسبت به ارزش و شرایط نگهداری آنها آگاهی لازم را  ندارند، اغلب این اسناد در شرایط نامناسب و در معرض آسیب های جبران ناپذیری نظیر رطوبت، خوردگی، مفقودی و فراموشی قرار می گیرند.  
بیدخام با اشاره به اهداف اصلی این طرح پژوهشی، افزود: تاکنون هیچ پژوهش مستقل و جدی پیرامون این موضوع صورت نگرفته و اگر هم تلاش هایی در این زمینه صورت گرفته، عمدتا به صورت فردی بوده و نتایجی از آن منتشر نشده است.  
وی تاکید کرد :انتظار می رود با اجرای این طرح در استان و اطلاع رسانی مناسب به دستگاه‌ها و خانواده هایی که به نوعی اسناد دارای ارزش تاریخی در اختیار دارند با فرهنگ سازی و اعتبار بخشی به این اسناد که در حکم هویت و شناسنامه فرهنگی و اجتماعی استان محسوب می‌شوند برای حفظ آنها اقدام شود.