رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

اجرای پروژه منطقه ویژه اقتصادی تاکستان باید سرعت بگیرد


22 تير, 1400 - 15:18 -- omrani
معاون عمرانی استاندار قزوین:

اجرای پروژه منطقه ویژه اقتصادی تاکستان باید سرعت بگیرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: باتوجه به اهمیت منطقه ویژه اقتصادی تاکستان در رفاه و توسعه استان، باید اجرای این پروژه مهم سرعت بگیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

علی فرخزاد روز سه شنبه در نشست بررسی مشکلات منطقه ویژه اقتصادی تاکستان افزود: منطقه ویژه اقتصادی تاکستان، تحولی بنیادین در پیشرفت و توسعه استان قزوین در پی خواهد داشت و نیاز است تمام دستگاه های اجرایی ذی ربط در خصوص رفع موانع مشکلات این منطقه اهتمام ویژه داشته باشند.

وی با بیان اینکه راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی تاکستان یکی از مهم ترین پروژه های اولویت دار استان است،تصریح کرد: جهت رفع موانع و تسریع در روند احداث زیرساخت های این طرح نیازمند تشکیل کمیته راهبردی منطقه ویژه اقتصادی  و برگزاری جلسات آن به صورت هفتگی هستیم.

فرخ‌زاد ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی، جایگاه خاصی در بین سایر پروژه های ملی استان دارد چراکه این منطقه با هدف افزایش و توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذاری داخلی، انتقال فناوری و افزایش درآمد عمومی دنبال می شود و به هیچ عنوان جایگزین شهرک های صنعتی نمی‌شود.

وی همچنین اظهار داشت: زمین معرفی شده برای احداث منطقه ویژه اقتصادی تاکستان دارای مشکلات جزئی و حل شدنی است که باید تا هفته آینده نسبت به حل آن راهکار ارائه شود.

فرخزاد ادامه داد: تعدادی تکه سفال های شکسته در زمین منتخب پیدا شده و از همین رو باید مورد تحقیق و تایید سازمان میراث فرهنگی قرار گیرد تا  اقدامات فیزیکی پروژه، پس از تایید سازمان میراث فرهنگی آغاز شود و بعدا مشکلی ایجاد نشود.

این مسوول همچنین تصریح کرد: برخی معارض نیز در خصوص  قطعات زمین منتخب نیز پیدا شده که باید بر اساس دستور قضایی، مطابق با قیمت روز قطعات از آن ها خریداری شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در پایان اظهار داشت: جهت سرعت در روند کار بهتر است شرکت شهرک های صنعتی به عنوان متولی سیاست گذاری و پیگیری کارها معرفی شود و یک طرح توجیهی نیز از فعالیت هایی که قرار است در منطقه ویژه اقتصادی صورت گیرد؛ ارائه شود.

در مناطق ویژه اقتصادی معافیت گمرکی، ورود ماشین آلات خط تولید و ملزومات اداری بدون عوارض گمرکی، جواز رایگان ساخت و پایان کار تنها بخشی از تسهیلات پیش روی فعالان عرصه تولید و تجارت است که بستر لازم را برای رونق تولید و اشتغال و توسعه صادرات در این نقاط فراهم می آورد و یک فرصت طلایی را برای رشد و توسعه اقتصادی در نقاط کم تر توسعه ایجاد می کند.