رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

سیل اخیر در قزوین خسارت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برجای گذاشت


20 شهريور, 1400 - 11:58 -- omrani
معاون عمرانی استاندار قزوین :

سیل اخیر در قزوین خسارت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برجای گذاشت

معاون عمرانی استاندار :بر اثر جاری شدن سیل اخیر در مناطق الموت و آوج در استان بیش از 440 میلیارد تومان به ابنیه، تاسیسات و راهها و 600 میلیارد تومان به مزارع و باغات خسارت وارد شده و حجم کلی خسارتها از یک هزار میلیارد تومان گذشته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

ستاد استانی پیشگیری ، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران روز پنجشنبه با حضور سردار آتانی فرمانده سپاه استان، علی فرخزاد معاون عمرانی، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مهدیخانی مدیرکل مدیریت بحران، شفیعی فرماندار و مدیران دستگاههای اجرایی در محل سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین برگزار شد.

علی فرخزاد در این جلسه اظهارداشت: بر اثر جاری شدن سیل اخیر در مناطق الموت و آوج در استان بیش از 440 میلیارد تومان به ابنیه، تاسیسات و راهها و 600 میلیارد تومان به مزارع و باغات خسارت وارد شده و حجم کلی خسارتها از یک هزار میلیارد تومان گذشته است.

وی بیان کرد: در زمان وقوع سیل و پس از آن همه مدیران در صحنه بودند و شهرداری بسیار همکاری کردند تا بخشی از خطر سیل برطرف شود.

فرخزاد تصریح کرد: با توجه به ورود به فصل سرما و احتمال آغاز بارش ها باید موضوع لایروبی انهار از سوی شرکت آب منطقه ای جدی گرفته شود و از آنجا که تامین اعتبارات بحران با تاخیر تامین می شود بایستی از اعتبارات داخلی شرکت برای این کار پیش بینی شود تا فرصت از دست نرود.

وی گفت: قرار شد از اعتبارات محرومیت زدایی مبلغ 300 میلیارد تومان برای دادن تسهیلات و جبران بخشی از خسارات وارد شده به استخرهای پرورش ماهی داده شود که استاندار دستور پیگیری صادر کرده است.

معاون عمرانی استانداری قزوین یادآورشد: شرکت آب منطقه ای استان در یک سال اخیر نهضت لایروبی رودخانه ها را آغاز کرده که بسیار ارزشمند است لذا انتظار داریم امسال نیز این کار با جدیت ادامه یابد تا از برخی تهدیدات سیل هم جلوگیری شود.

فرخزاد بیان کرد: همچنین باید نظارت بیشتری بر ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده رودخانه ها صورت گیرد تا در مواقع بروز بحران از حوادث پیشگیری شد.

وی اظهارداشت: در خصوص دیوارکشی و مهندسی سردهنه ها که از سوی دکتر سیاهکلی مطرح شد هر دو پیشنهاد خوبی است و ما در مورد مشارکت در دیوارکشی از سوی ساکنان روستایی مخالفتی نداریم و متقاضیان می توانند درخواست و طرح خود را به آب منطقه ای ارائه کنند و در مدت دو هفته پاسخ لازم صادر شده و می توانند در کارها مشارکت کنند.

فرخزاد گفت: مهندسی سردهنه ها نیز نکگته فنی درستی است که مورد توجه قرار خواهیم داد و تلاش می کنیم از اعتبارات مدیریت بحران برای این کار اختصاص دهیم.

معاون عمرانی استانداری قزوین در خصوص مرمت و تعمیر واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل در الموت و آوج هم قول مساعدت و پیگیری داد.