رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نقش آفرینی بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی استان باید افزایش یابد


2 تير, 1401 - 15:17 -- کارشناس۲
استاندار قزوین:

نقش آفرینی بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی استان باید افزایش یابد

استاندار قزوین گفت: نقش آفرینی بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی استان خیلی قابل توجه نیست و از تولید ناخالص داخلی در سال ۹۹ تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه استان قزوین اظهار داشت: یکی از مهم ترین مزیت های استان قزوین حوزه کشاورزی و صنایع وابسته به آن است که بخش عمده آن در طول سال های قبل در مسیر پیشرفت قرار گرفته و جا دارد این مسیر با سرعت بیشتری دنبال شود.

وی افزود: خوشبختانه این استان در سطح ملی بیشتر از اندازه جغرافیایی و جمعیتی خود در تولید غذا نقش دارد ولی همین نقش آفرینی در تولید ناخالص داخلی استان خیلی قابل توجه نیست و از تولید ناخالص داخلی در سال ۹۹ تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد به بخش کشاورزی اختصاص دارد. 

اعلایی گفت: این رقم ۱۰ تا ۱۵ درصدی در حالی است که در  حوزه مصارف آب عدد قابل توجهی از آب مصرفی استان در بخش کشاورزی استفاده می شود و ۸۸ درصد آب استان قزوین در بخش کشاورزی مصرف می شود.

استاندار قزوین با بیان اینکه این عدد در مقیاس ملی و استاندارد جهانی معقول نیست و باید برای بهبود وضعیت برنامه ریزی کرد، ادامه داد: اولویت اصلی استان با توجه به محدودیت منابع آب و اثرگذاری آب در تولید غذای کشور و دنیا، ارتقای بهره وری است و دستگاه‌های اقتصادی استان در ماه های اخیر با همفکری و همگرایی برای افزایش ضریب تبدیل آب به درآمد تدابیری را اتخاذ کرده اند. 

نماینده عالی دولت در استان اضافه کرد: در شرایط فعلی کم آبی کشور، استفاده بهینه از منابع آب بسیار تعیین کننده است و اگر تدبیر نکنیم به طور قطع ضرر خواهیم کرد. 

وی اظهار داشت: یکی از موضوعات مهمی که در ایام جاری تفاهم نامه آن منعقد شد ایجاد بازار آب در استان است و مقدمات آن در حال اجرا است و با این اقدام آب به عنوان یکی از منابع قابل توجه درآمدی استان تبدیل می شود و هر کس که نیاز به مصرف آب بیشتر برای کسب درآمد بیشتر داشته باشد، در بازار آب تهیه می کند. 

اعلایی با بیان اینکه در سفر ریاست جمهوری اعتبارات خوبی برای حوزه کشاورزی پیش بینی شده است، گفت:  امیدواریم این اعتبارات منجر به توسعه هرچه بیشتر بخش کشاورزی در استان قزوین شود. 

استاندار قزوین با اشاره به اجرای طرح اصلاح نظام یارانه‌ای کشور اضافه کرد: خوشبختانه این طرح در استان با همراهی مطلوب تولیدکنندگان استان اجرا شد و نقش تولیدکنندگان استان در اجرای این طرح و ایجاد کم ترین مسئله جای تقدیر و تشکر دارد.