رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

استان قزوین باید در اجرای سیاست های جمعیتی رتبه نخست کشور را کسب کند


28 ارديبهشت, 1402 - 00:37 -- کارشناس۲
استاندار قزوین:

استان قزوین باید در اجرای سیاست های جمعیتی رتبه نخست کشور را کسب کند

استاندار قزوین گفت: استان قزوین مانند بسیاری از موضوعاتی که در کشور رتبه نخست را دارد باید در اجرای سیاست های جمعیتی هم در کشور اول شود و دست اندرکاران این حوزه باید با تمام توان در این حوزه ورود کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین روز چهارشنبه در آیین اختتامیه رویداد استانی اهداء جایزه جوانی جمعیت اظهار داشت: موضوع جمعیت یکی از موضوعات به روز دنیا می باشد و بسیاری از کشورهای به ظاهر توسعه یافته در وضعیتی قرار دارند که بیشتر از ما نسبت به آسیب رسیدن به جمعیت، بالا رفتن سن و کمبود نیروی انسانی به اضطرار رسیده اند.

وی افزود: امروز یکی از دلایل اصلی تسهیل گیری برای پذیرش مهاجرین از جوامع دیگر در هر سطحی حتی برای سطوح پایین کار همین موضوع کمبود جمعیت است و اگر بنا باشد مسئله توازن در جمعیت بهم بخورد، دنیا با چالش های جدی تری روبه رو خواهد شد. 

اعلایی گفت: در دانش اقتصاد، تولید سه عامل دارد که شامل سرمایه، نیروی انسانی و تکنولوژی می شود و در کنار هم قرار گرفتن این سه عامل برای تولید لازم است، اما آن چیزی که موثرتر از بقیه عوامل است، عامل انسانی می باشد.

استاندار قزوین اضافه کرد: جوامع به شرط برخورداری از نیروی انسانی می توانند در تولید، امنیت، سیاست، فرهنگ و بسیاری از موضوعات دیگر پیشرو باشند و فراتر از موضوعات باوری، برای چالش های جمعیتی یک واقعیت علمی موجود است و باید قبل تر از این برای آن تدبیر می شد. 

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه برای رفع خطرات این مسیر ابعاد مختلف برنامه ریزی شده که بخشی شامل تامین الزامات می شود، اظهار داشت: برای تسهیل فرآیند فرزند آوری و ازدواج، مجلس و دولت تصمیمات متعددی را گرفته اند که تمامی این تصمیمات در استان قزوین در مسیر اجرا قرار دارد و امیدواریم تمامی آنها به نحو احسن اجرایی شود. 

وی گفت: یک بخش دیگر شامل موضوعات فرهنگی می شود که باید در این موضوع فعالیت های بیشتری را انجام داد و خود بانوان باید بیشتر تلاش کنند. 

اعلایی افزود: امروز در استان قزوین به عنوانی استانی که در حوزه های اقتصادی پیشرو است، رگه های کمبود نیروی انسانی درک می شود و این مسیر می تواند در آینده برای واحدهای صنعتی چالش های مختلفی را ایجاد کند.