رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

شرح وظایف مدیریت بحران

9 بهمن, 1393 - 17:42 -- mehrdadkrezaei69_406

شرح وظایف مدیریت بحران

1.    ایجاد هماهنگی؛ انسجام؛ نظارت و ارزیابی مستمر واحدهای استانی دستگاههای اجرایی در راستای: هم افزایی سیاستهای جامع پیشگیری و کاهش اثرات و پیامدهای نامطلوب حوادث و سوانح غیرمترقبه، آمادگی و مقابله با حوادث و سوانح غیرمرقبه و انجام صحیح وظایف مربوط به بازسازی و بازتوانی.
2.    مستند سازی و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به حوادث و اطلاعات مورد نیاز برای برنامه ریزی و مدیریت حادثه.
3.    برنامه ریزی و هماهنگی لازم جهت استفاده بهینه از ظرفیت های واحدهای استانی دستگاههای دولتی و غیر دولتی و نیروهای مسلح استان به منظور پیش بینی و پیشگیری بحران.
4.    برنامه ریزی و هماهنگی برای ساماندهی و آموزش کلیه تشکلهای مردمی، نهادهای غیر دولتی و نیروهای بسیج و داوطلب مردمی در مراحل چهارگانه مدیریت بحران با همکاری واحدهای استانی دستگاههای ذیربط.
5.    همکاری در تهیه طرحهای جامع مدیریت کاهش خطرپذیری (Risk Redution Management) به جای مدیریت بحران (Disaster Management) در سطح، استانی (منطقه ای)، محلی.
6.    هماهنگی و نظارت در زمینه ایجاد و گسترش سیستم های موثر پیشگیری، مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ساختمان ها، زیر ساخت ها و ابنیه و شریان های حیاتی و مهم و بازسازی و بهسازی بافت های فرسوده، روشهای اتکائی و جبرانی خسارات نظیر انواع بیمه ها، حمایت های مالی و ساز و کارهای تشویقی، تسهیلات ویژه و صندوق های حمایتی با هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور و همکاری واحدهای استانی دستگاههای ذیربط.
7.    کمک به توسعه و گسترش موسسات علمی و مشاوره ای فعال و بهره گیری از تجارب آنها به منظور استاندارد سازی و بهبود کییت ارتقاء و کنترل ایمنی کالاها و خدمات، ساختمان ها و تأسیسات زیربنایی استان و نظارت بر رعایت استانداردها مصوب.
8.    ابلاغ دستورالعمل های اجرایی مربوط به اقدامات اضطراری و احتیاطی در هنگام وقوع و یا احتمال وقوع حوادث غیر مترقبه به واحدهای استانی دستگاههای ذیربط.
9.    انجام هماهنگی های لازم برای در اختیار گرفتن کلیه امکانات و ظرفیت های سازمانهای دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی و نیروهای مسلح به منظور مدیریت بحران استان و استان های معین اعم در طول زمان مقابله با بحران.
10.    نظارت و ارزیابی اقدامات واحدهای استانی دستگاههای اجرایی درخصوص مراحل چهارگانه مدیریت بحران به ویژه آمادگی و مقابله و ارائه گارش به سازمان مدیریت بحران کشور.
11.    انجام مطالعات و ارائه طرح های مناسب بمنظور آمادگی های لازم برای مقابله با حوادث و سوانح غیر مترقبه طبیعی از قبیل سیل، زلزله، خشکسالی، سرمازدگی، آفات گیاهی، آلودگی هوا، لغزش لایه های زمین، نوسانات آب دریا و پشتیبانی لازم به هنگام تهاجم های هوایی و بمباران ها به واحدهای استانی دستگاههای ذیربط بمنظور کاهش خسارات و تلفات ناشی از وقوع آنها در استان.
12.    ایجاد هماهنگی های لازم بمنظور تامین خسارات، بازسازی و نوسازی مناطق تخریب شده با همکاری دستگاههای دولتی و سازمان ها و نهادهای تخصصی استانی و ملی.
13.    ایجاد هماهنگی بمنظور تشکیل هسته های فعال در مناطق مستعد حوادث و استفاده از توان نیروهای موجود در استان و حضور مداوم در فعالیت های تخصصی مدیریت بحران بویژه امداد و نجات.
14.    ایجاد هماهنگی بمنظور ارائه خدمات و پیش آگاهی های لازم درخصوص تغییرات فیزیکی، زمینی، خوایی و نظائر آن به واحدهای استانی و شهرستانی دستگاههای اجرایی جهت کاهش خسارات و اثرات نامطلوب.
15.    اعزام گروه های کارشناسی به نقاط مختلف استان به هنگام بروز حوادث و سوانح بمنظور بررسی عینی و تطبیقی و تهیه نوار، فیلم، اسلاید و گزارش حوادث و اقدامات بعمل آمده با همکاری ادارات و سازمان ها و نهادهای ذیربط و ارائه گزارش به سازمان مدیریت بحران کشور.
16.    تعیین الویت ها و ضوابط اجرایی لازم درخصوص توزیع اعتبارات و امکانات و فراهم نمودن زمینه اجرایی طرح ها و برنامه های مربوط به پیشگیری، بازسازی و نوسازی و تأمین خسارات وارده و سایر اعتبارات مورد نیاز.
17.    انجام امور پشتیبانی، تدارکاتی و حمایت ستادهای شهرستانی و منطقه ای در مناطق آسیب دیده از طریق امکانات استان و شهرستان و سایر قسمت ها.
18.    بررسی مسائل و مشکلات انعکاس یافته از سوی شهرستان ها و دستگاههای مجری طرح ها و پروژه های بازسازی و نوسازی مناطق آسیب دیده و انجام اقدامات لازم برای رفع آنها با همکاری واحدهای استانی دستگاههای اجرایی.
19.    ایجاد هماهنگی و برنامه ریزی لازم در زمینه امور آتش نشانی بمنظور ارتقاء کمی و کیفی ماشین آلات و لوازم و تجهیزات آتش نشانی، مدیریت نیروی انسانی، امور امدادی و خدماتی ایمنی در سطح استان با همکاری شهرداری ها و دهیاری های استان.
20.    انجام امور مطالعاتی، تحقیقاتی و پژوهش های کاربردی در زمینه مدیریت بحران بمنظور پشتیبانی کارشناسی واحدهای استانی دستگاههای اجرایی.
21.    مدیریت شبکه اطلاعات مدیریت بحران (شامل سیستم اطلاع رسانی و هشدار) استان.
22.    طراحی و راه اندازی شبکه اطلاع رسانی مناسب بمنظور ایجاد ارتباط میان سازمانی و طلاع رسانی به عموم مردم درخصوص بحران های احتمالی در استان.
23.    مدیریت امور مالی مدیریت بحران استان در چارچوب اعتبارات و برنامه های مصوب.
24.    برنامه ریزی و پیگیری تشکیل و سازماندهی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و کارگروههای تخصصی مرتبط با مراحل چهارگانه مدیریت بحران.
25.    پیگیری تشکیل و سازماندهی شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان و کارگروههای تخصصی مرتبط با مراحل چهارگانه مدیریت بحران.
26.    پیگیری اجرای صوبات و تصمیمات شورای عالی و شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور و استان.
27.    ایجاد هماهنگی بین شوراهای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ها و سازمان های مسئول امور تخصصی در مدیریت بحران و ارزیابی فعالیت آنها.
28.    ارائه گزارش روند اقدامات شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستانها و کارگروههای تخصصی آن به سازمان مدیریت بحران کشور.
29.    بررسی نیازهای اعتباری مدیریت بحران استان و شهرستان ها در مراحل چهارگانه بحران و پیگیری تامین و توزیع آن براساس برنامه های مصوب شورای هماهنگی مدیریت بحران استان.
30.    برنامه ریزی فرهنگی، پژوهشی، آموزشی، تبلیغاتی، اطلاع رسانی، تمرینی و مانور در مراحل آمادگی و مقابله با حوادث و سوانح غیرمترقبه در استان مبتنی بر طرح جامع کشور.
31.    پیگیری اجرای برنامه های آموزشی مرتبط با بروز بحران ها و حوادث غیر مترقبه برای اعضای شورای هماهنگی استنی و شهرستان بمنظور ارتقاء مهارت های فنی مدیریت بحران.
32.    افزایش آگاهی های عمومی و گسترش فرهنگ ایمنی و دانش مدیریت بحران.
33.    پیگیری وسعه امور بیمه در بخش های مختلف، سازمان ها و تأسیسات دولتی، اماکن مسکونی، تجاری و بخش کشاورزی و دامی و نظارت عالیه بر عملکرد بیمه ها.پ
34.    پیگیری در زمینه تشکیل تیم های امداد و نجات شهرستان ها و بخش ها از طریق جمعیت هلال احمر برای افزایش سطح آمادگی استان و شهرستان ها.
35.    بررسی توان، پتانسیل و ظرفیت علمی و تکنولوژی حوزه های دانشگاهی و اجرایی استان در راستای بهبود روند اقدامات مربوط به امور پیش بینی و هشدار قبل از وقوع حادثه.
36.    پیگیری اجرای دوره های آموزشی مربوط به مراحل چهارگانه بحران توسط دفتر آموزش و پژوهش استانداری.
37.    ارتباط مستمر با سازمان مدیریت بحران به منظور هماهنگی در انجام وظایف.
38.    ارائه برنامه ها و گزارش عملکرد دفتر مدیریت بحران استان به مراجع ذیربط.