معرفی ظرفیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری استان در نمایشگاه اکسپو / شورای راهبری جهت توسعه صنعت شوینده تشکیل می شود/ انعقاد قراردادهای همکاری در حوزه لجستیک / حضور ده ها هیئت داخلی و خارجی در غرفه استان قزوین و انعقاد قراردادهای همکاری متعدد

  • 06 May 2024
  • شناسه مطلب: 1393181
  • تعداد بازدید : 8501

به گزارش روابط عمومی استانداری قزوین

گزارش معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین از موفقیت های استان در نمایشگاه ایران اکسپو ۱۴۰۳ به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد تجاری در راستای نمایش توانمندی‌های صادراتی با بازارهای بین‌المللی در کشور که میزبان بیش از ۲ هزار بازرگان، سرمایه‌گذار و تاجر خارجی بوده است.

علی رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری قزوین با اشاره به حضور استان قزوین در نمایشگاه اکسپو2024، تصریح کرد: حضور در این نمایشگاه فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری استان بود که در این راستا مذاکرات تجاری و غیرتجاری با هیئت‎های خارجی و داخلی حاضر در نمایشگاه صورت گرفت.

وی افزود: گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین استان قزوین و هیات‌های تجاری چین و قزاقستان، گسترش روابط اقتصادی و تجاری و رونق صادرات حوزه شوینده و چرم به افغانستان و ترکیه، گسترش همکاری در حوزه صنایع و قطعات خودرو  با هیئت تجاری چینی،گسترش روابط اقتصادی با کشور یمن و مسئله خواهر خواندگی قزوین با یکی از شهرهای یمن از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان قزوین در نمایشگاه بود. 

وی بیان کرد: همچنین تاجرانی از کشورهای اتیوپی، عراق، ارمنستان، گرجستان، اقلیم کردستان عراق، ایالت سند و ایالت بلوچستان پاکستان و آفریقای جنوبی از غرفه استان قزوین در نمایشگاه بازدید کردند که مقرر شد در حوزه های صادراتی زیتون، کشمش، صنعت ساختمان، شوینده، شیشه قزوین و انرژی خورشیدی همکاری لازم با این کشورها صورت بگیرد.

معاون اقتصادی استاندار در ادامه با اشاره به بازدید هیات‌ ازبکستان از غرفه قزوین تصریح کرد: در این بازدید نیز مسئله برگزاری نمایشگاه در تاشکند و معرفی محصولات استان قزوین در این نمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت؛ همچنین در بازدید هیات‌ تجاری سریلانکا ظرفیت های صادراتی استان قزوین در حوزه کشمش، زیتون  و محصولات حلال مورد ارزیابی و گفتگو قرار گرفت.

وی یادآور شد: استان قزوین به  عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور به منظور توسعه متوازن منطقه‌ای نیازمند توسعه در تمامی حلقه های زنجیره ارزش لجستیک (حمل و نقل، نگهداری، و…) است بنابراین به منظور تسهیلگری در لجستیک و مسائل مربوط با آن قراردادی با استان بوشهر منعقد شد. 

رحمانی در ادامه با اشاره به مذاکرات هیئت‌های داخلی استان قزوین در نمایشگاه اکسپو2024، تصریح کرد: در نشست‌های برگزار شده ضمن معرفی ظرفیت‌ها و تبادل اطلاعات در زمینه پتانسیل‌های صادراتی استان مقرر شد که روابط اقتصادی و تجاری استان قزوین با استان های بوشهر، خوزستان، فارس و گیلان توسعه یابد، همچنین در حوزه صادرات صنایع دستی با استان‌های خراسان رضوی و البرز نیز تفاهم‌نامه‌ای منعقد شد. 

رحمانی در ادامه گفت: همچنین طی بازدید مدیرکل کارآفرینی شهرداری تهران و دبیر اشتغال قرارگاه امام حسن (ع) از غرفه قزوین، موضوعات سرمایه‌گذاری در شهرها با محوریت اشتغال حاشیه شهر و اشتغال زنان سرپرست خانوار مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. 

وی تاکید کرد: بازدید روسای کمیسیون‌های کشاورزی و کسب و کارهای نوین اتاق بازرگانی قزوین در زمینه توسعه صادرات و توجه ویژه به کسب و کارهای نوین و انعقاد قرار داد و تفاهم نامه تامین مالی غیر بانکی با صندوق سرمایه گذاری سینا  Vcدر جهت حمایت از واحدهای دانش بنیان شوینده از دیگر برنامه‌های جانبی در نمایشگاه بود که طی آن مقرر شد شورای راهبری جهت توسعه صنعت شوینده تا انتهای اردیبهشت ماه تشکیل شود.چ


اشتراک گذاری